Washington 14. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)
 

Konfrontácia medzi Iránom a USA v Iraku sa priostruje. Po útoku demonštrantov na iránsky konzulát v Basre Washington obviňuje Iránom podporované milície z ostreľovania americkej ambasády v Bagdade.

Ilustračné foto

Washington obvinil Teherán zo zodpovednosti za útok na americkú diplomatickú a konzulárnu misiu v Iraku, ktorý spáchali šíitske milície.
„Spojené štáty poženú režim v Teheráne k zodpovednosti za akýkoľvek útok, ktorý spôsobí zranenie nášmu personálu alebo škodu na objektoch americkej vlády,” uvádza sa v tlačovom vyhlásení, ktoré v utorok večer zverejnila hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. „Americká odpoveď bude rýchla a rozhodná pri obrane amerických životov,” dodáva.
Minulý štvrtok v bagdadskej „zelenej zóne” došlo k mínometnému útoku na americké veľvyslanectvo. Celkovo boli vypálené štyri míny. Pri útoku nikto nebol zranený, no blízko brány veľvyslanectva začalo horieť.
Vo Washingtone z útoku obvinili milície, ktoré podporuje Irán. Tieto milície minulý týždeň pred útokom varovali, že chcú z krajiny vyhnať „cudzie okupačné sily”. Deň nato letisko v Basre, ktoré okrem iného hostí americký konzulát, čelilo raketovému útoku.
Teherán svoju účasť na útokoch v Basre a Bagdade poprel, ale potvrdil, že podnikol raketový útok na centrálu Strany kurdských pracujúcich (PKK) na severe irackého Kurdistanu, počas ktorého zahynulo viac ako desať ľudí a desiatky ďalších bolo zranených.
Vyhlásenie Bieleho domu, ktoré odsudzuje útoky proti americkému konzulátu v Basre a veľvyslanectve v Bagdade prišlo na pozadí rastúceho sektárskeho násilia v rôznych častiach krajiny. Počas nej v Basre dav napadol iránsky konzulát.
„Irán neurobil nič, aby zastavil tieto útoky ozbrojencov, ktoré kontroluje, podporuje, financuje, cvičí a ktorým dodáva zbrane,” stojí vo vyhlásení Bieleho domu.
Washington však zatiaľ neposkytol žiadne dôkazy o zodpovednosti Iránu na týchto útokoch.
Okrem toho sa objavili správy, že Irán dopravil do Iraku balistické strely, ktoré sú údajne schopné zasiahnuť Tel Aviv a Rijád. Americký minister zahraničia Mike Pompeo už vyjadril svoje znepokojenie a uviedol, že pokiaľ sa to potvrdí, tak sa bude rokovať o porušení irackej suverenity a rezolúcie Rady bezpečnosti OSN 2231, ktorá potvrdzuje výsledky jadrovej dohody s Iránom. Spojené štáty však z tejto dohody sami odstúpili.
 

Príspevok Washington hrozí Teheránu následkami za útok na americkú misiu zobrazený najskôr Hlavné správy.