Washington 28. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Chol Jin)

Americký študent Otto Warmbier, ktorý bol 17 mesiacov väznený v Severnej Kórei, zomrel následkom nedostatočného prísunu kyslíka a krvi do mozgu. Informovala o tom v stredu koronerka zo štátu Ohio, ktorú v noci nadnes citovala agentúra Reuters.
Na snímke uprostred americký študent Otto Warmbier

Warmbierova smrť z 19. júna bola spôsobená neznámym zranením, ktoré mladý muž utŕžil viac než rok pred svojím úmrtím, uviedla na tlačovej konferencii Lakshmi Sammarcová, koronerka okresu Hamilton. “Nevieme, čo sa mu stalo, a to je rozhodujúce,” povedala.
Warmbierovi rodičia, ktorí tvrdia, že ich syn podstúpil v KĽDR mučenie, na jej závery bezprostredne nereagovali.
Koronerka ďalej uviedla, že na Warmbierovom tele sa nachádzalo niekoľko menších jaziev, celkovo však bolo jeho telo v “excelentnom stave” vzhľadom na čas, ktorý strávil na lôžku, dopĺňa spravodajská stanica BBC.
Warmbiera, študenta na Univerzite vo Virgínii, zadržiavali v KĽDR od začiatku roku 2016 do jeho prepustenia 15. júna tohto roku, keď ho v komatóznom stave previezli späť do USA.
Lekárska správa uvádza ako príčinu jeho smrti komplikácie spôsobené chronickým nedostatkom prísunu kyslíka a krvi do mozgu. Vykonaná však bola iba vonkajšia obhliadka tela, keďže rodina si nepriala pitvu.
Pchjongjang tvrdí, že za Warmbierovým zhoršeným zdravotným stavom bol botulizmus (otrava botulotoxínom) a požitie tabletiek na spanie. KĽDR obvinenia z jeho mučenia opakovane poprela. Warmier, rodák z Ohia, zomrel vo veku 22 rokov niekoľko dní po prevoze do vlasti.
K jeho zatknutiu došlo na letisku v Pchjongjangu, keď sa pripravoval na odchod z krajiny. V KĽDR bol na výlete so skupinou ďalších turistov. Odsúdili ho na 15 rokov ťažkých prác za krádež propagandistického plagátu zo svojej hotelovej izby, uviedli severokórejské médiá.