Washington 22. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
 
Banky HSBC Holdings a Standard Chartered zastavili poskytovanie služieb a financovanie čínskej spoločnosti Huawei kvôli právnickým rizikám spojeným so spoločnosťou. Uvádzajú noviny Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rozhodnutím bánk

Ilustračné foto

Podľa údajov zdrojov HSBC prijala rozhodnutie zrušiť spoluprácu s Huawei už v minulom roku potom čo banka a súdom určený zvláštny pozorovateľ objavili podozrivé transakcie spoločnosti.
Noviny uvádzajú, že HSBC bola jednou z minimálne štyroch medzinárodných bánk, ktoré vedenie Huawei zrejme klamalo ohľadom spojenia so Skycom Tech, hongkongskou spoločnosťou fungujúcou v Iráne.
Okrem toho podľa údajov WSJ banka Standard Chartered zrušila spoluprácu s Huwaei v súvislosti s vyšetrovaním porušenia amerických obchodných sankcií proti Iránu, v rámci ktorého sa USA snažia dosiahnuť vyhostenie z Kanady finančnej riaditeľky Huawei Meng Wančou, ktorá bola zadržaná 1. decembra v kanadskom meste Vancouver.
Huwaei, ktorá pracovala v 170 krajinách, využíva medzinárodné banky k správe finančných prostriedkov, financovanie obchodu, operácií a investícií. Viac ako 10 rokov HSBC, Standard Chartered a Citigroup zabezpečovali Huawei prístup k svetovému finančnému systému,” uvádzajú noviny.
Treťou kľúčovou bankou bola americká Citigtroup Inc., ktorá aj naďalej poskytuje služby spoločnosti Huawei za hranicami USA, oznámili novinové zdroje.
 
Príspevok Wall Street Journal: Dve medzinárodné banky zrušili spoluprácu s Huawei zobrazený najskôr Hlavné správy.