Varšava 26. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
 
Umiestnenie americkej vojenskej základne v Poľsku je z vojenského hľadiska nezmyselné, myslí si bývalý poľský prezident a laureát Nobelovej ceny mieru z roku 1983 Lech Wałęsa

Na snímke bývalý poľský prezident Lech Walesa

Môžeme jedenásťkrát zničiť život na Zemi, toľko máme dohromady zbraní. A debatujú o dvanástom zničení. Stačí, keď nás zabijú jedenásťkrát, dvanástykrát to už nebude potrebné , povedal Wałęsa v interview pre Sputnik.
Podľa jeho názoru sa môžu americkí vojaci Poľsku hodiť len pre duševný pokoj. Pre ten duševný pokoj je ale dobré, keď tu máme len málo Američanov a tu majú vlastný záujem, povedal bývalý prezident.
Poľsko navrhlo USA rozmiestniť na svojom území americkú tankovú divíziu na stálom základe a prevzalo všetky výdavky asi 1,5 2 miliardy USD. Návrh bol dvojstranný a mimo rámca NATO. Poľský minister národnej obrany Mariusz Błaszczak oznámil, že zriadenie americkej vojenskej základne je hotová vec.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že rozmiestnenie americkej vojenskej základne na území Poľska bude priamym porušením Základného aktu RuskoNATO a že Ruská federácia bude tento proces sledovať.
 
Príspevok Wałęsa o vojenskej základni USA v Poľsku: Aj tak môžeme 11-krát zničiť život na Zemi zobrazený najskôr Hlavné správy.