Brusel 14. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)
 
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyjadril v piatok ľútosť nad skutočnosťou, že poslanci kosovského parlamentu schválili návrhy zákonov umožňujúce transformáciu bezpečnostných síl krajiny na armádu. Udialo sa tak aj napriek obavám NATO, upozornil Stoltenberg

Na snímke Jens Stoltenberg

“Inštitúcie v Kosove oznámili prijatie troch zákonov, ktoré iniciovali proces premeny kosovských bezpečnostných síl. Je mi ľúto, že toto rozhodnutie bolo prijaté napriek obavám, ktoré vyjadrilo NATO. Premena kosovských bezpečnostných síl je v zásade záležitosťou Kosova, rozhodli sme sa však jasne povedať, že tento krok je veľmi zle načasovaný,” uviedol šéf Aliancie v správe pre médiá.
Podľa jeho slov NATO podporuje rozvoj bezpečnostných síl Kosova, avšak v rámci ich súčasného mandátu. Po zmene tohto mandátu bude musieť Severoatlantická rada (najvyšší politický orgán NATO) opätovne preskúmať úroveň angažovanosti Aliancie v kosovských bezpečnostných silách.
Stoltenberg spresnil, že NATO je prostredníctvom misie KFOR aj naďalej viazané na zaistenie bezpečného prostredia v Kosove a stability v širšej oblasti západného Balkánu.
“Všetky strany musia zabezpečiť, že toto rozhodnutie nebude ďalej zvyšovať napätie v regióne. Všetci zodpovední politickí činitelia v regióne sa musia zamerať na pokrok v reformách a na dialóg. Opakujem svoju výzvu, aby Priština a Belehrad zostali pokojní a zdržali sa akýchkoľvek vyhlásení alebo krokov, ktoré by mohli viesť k eskalácii napätia,” uviedol Stoltenberg.
NATO podľa neho aj naďalej podporuje dialóg medzi Belehradom a Prištinou, ktorý prebieha pod patronátom Európskej únie, čo považuje za jediné trvalé politické riešenie pre tento región.
 
Príspevok Vznikne kosovská armáda, NATO má obavy zobrazený najskôr Hlavné správy.