Berlín 6. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Letectvo Bundeswehru v najbližšej dobe posilniť nové výzvedné lietadlo Airbus A319, oznámil nemecký denník Süddeutsche Zeitung. bolo navrhnuté pomenovanie na počesť bývalého nemeckého ministra zahraničia HansaDietricha Genschera

Ilustračné foto

Nové lietadlo má v dohľadnej budúcnosti prispieť svojím prínosom k upevneniu mieru v celom svete, tvrdí denník.
Technici prispôsobujú lietadlo jeho budúcim úlohám vybavujú ho špecializovanými počítačmi, modernými digitálnymi kamerami a infračervenými senzorovými snímačmi. Takže sa Airbus A319 mení na lietajúce oko, píše nemecký denník.
Nové lietadlo sa podľa informácií denníka má stať súčasťou úplne osobitného medzinárodného letectva. Nemecko ho chce využívať od roku 2020 a plniť za jeho pomoci svoje záväzky zo zmluvy o otvorenom nebi Open Skies. Túto zmluvu podpísali v roku 1992 členské krajiny NATO a bývalé účastnícke krajiny Varšavskej zmluvy. Ide o kontrolu zbraní a dôveru, vysvetľuje Süddeutsche Zeitung.
Zmluva, ktorá nadobudla platnosť v roku 2002, predpokladá spoločné pozorovacie lety nad územiami zúčastnených krajín. Každý štát, ktorý sa dohody zúčastňuje, právo na určitý počet letov ročne vo vzdušnom priestore iných krajín a musia tiež poskytovať iným rovnakú možnosť vo vlastnom vzdušnom priestore.
Podľa dostupných informácií Rusko a Amerika majú povoľovať ročne 42 pozorovacích letov, Nemecko 12.
Veľmociam ide v danom prípade prevažne o prehľadnosť z hľadiska vojenského. Zmluva platí na území od Vancouveru po Vladivostok.
Vďaka tejto dohode majú tiež pokračovať rokovania o vojenských otázkach teraz je to ale ťažké ako nikdy predtým, podotýka denník.
 
Príspevok Vzdušný priestor je na muške. Nemecko prispôsobí nový Airbus špehovaniu zobrazený najskôr Hlavné správy.