Nitra 6. júla 2019 (HSP/Foto: Eugen Rusnák)

Slovenské pamätné mince, starožitné poľovnícke pušky, sakrálne plastiky a iné predmety, ktoré získalo múzeum do zbierkového fondu predstavili na výstave „Nové predmety v zbierkach Ponitrianskeho múzea“, ktorá sa otvorila v priestoroch tohto múzea v centre mesta pod Zoborom.  

Ilustračné foto

V súčasnosti sa stáva trendom zbieranie rôznych predmetov, vecí a kuriozít, ktoré ľudia zbierajú v očakávaní nárastu ich ceny, alebo z nostalgie. Svoje zberateľské kúsky prezentujú verejnosti, alebo si ich nechávajú pre seba v súkromnej zbierke. Mnohí však dodnes nevedia odlíšiť zbierku od zbierky. Vyššie uvedené sa označuje za zberateľstvo.

Získavanie predmetov do múzea je však jeho nosnou aktivitou za účelom budovania zbierkového fondu dokumentujúceho vývin prírody a spoločnosti od najstarších čias až po súčasnosť. Uskutočňuje sa nielen aktívnym vyhľadávaním, alebo pasívne od ľudí, či inštitúcií. Ich výber závisí od zamerania múzea a ich kultúrnej hodnoty.

O tom, či sa dostanú do múzea rozhodujú odborní pracovníci (kurátori), ktorí ho navrhnú a Komisia pre tvorbu zbierok ich na základe posúdenia (ne)odporučí. V I. polroku 2019 získalo Ponitrianske múzeum do svojich zbierok viacero nových prírastkov aj vďaka fondu na nadobúdanie zbierkových predmetov, ktorý vytvoril Nitriansky samosprávny kraj.

Na výstave „Nové predmety v zbierkach Ponitrianskeho múzea“, ktorú otvorili v priestoroch tohto múzea predstavili predmety získané darom a kúpou. Za pohľad určite bude stáť zbierka slovenských pamätných mincí z rokov 1993 – 2008, maľby na skle, sakrálne skulptúry, starožitné lovecké pušky a iné.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj