Bratislava 2. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska usporiadal v utorok tlačovú besedu k bezpečnostným rizikám na Slovensku, kde sa venoval dvom témam: vytvoreniu „európskeho sídla“ motorkárskej skupiny Noční vlci na Slovensku a možnému zneužitiu slovenského vládneho lietadla na únos vietnamského občana. Jeho vyjadrenie k prvej z tém by mohlo byť považované za výzvu k nezákonnému konaniu.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Kiska vystúpil na tlačovej besede po tom, ako mal, podľa vlastného vyjadrenia, „závažné rozhovory s prezidentom policajného zboru a s riaditeľmi informačných služieb“. K motorkárskej skupine Noční vlci uviedol:
„Noční vlci sa po boku špeciálnych jednotiek ruskej armády zapojili do vojenských operácií na Kryme. Viacerí členovia motorkárskeho klubu za to dostali v Rusku štátne vyznamenania. Zakladateľ Nočných vlkov sa pre účasť na anexii Krymu ocitol na sankčnom zozname a nesmie vycestovať do žiadnej z členských krajín EÚ. Takže aby bolo jasné, nie sú to žiadni neškodní milovníci motoriek. Noční vlci sú nástrojom režimu, ktorý sa podieľal na zabratí územia susednej krajiny, anexii časti Ukrajiny v rozpore s medzinárodným právom, s anexiou, ktorú vláda SR neuznala a neuznáva, a kvôli ktorej, spolu s ostatnými štátmi západného sveta, uvalila sankcie na Rusko a opakovane hlasovala za ich predĺženie.
Pôsobenie motorkárskeho gangu je vzhľadom na tieto okolnosti zjavným bezpečnostným rizikom pre našu krajinu. Založenie takzvaného ,európskeho sídla‘ Nočných vlkov na Slovensku je zároveň výsmechom oficiálneho postoja SR k anexii Krymu a ruskej politike.
Policajný prezident pán Lučanský ma na stretnutí dnes informoval a zdôraznil, že polícia nemôže konať, ak nedochádza k porušovaniu zákona. Domnievam sa, že čakať na to, kým spolok slúžiaci cudziemu štátu začne na území Slovenskej republiky porušovať zákon, je úbohá bezpečnostná stratégia. Vyzývam preto vládu, aby bezpečnostným zložkám vytvorila všetky potrebné podmienky na účinný zásah proti pochybným spolkom, ktoré sa rozťahujú po našej krajine,“ povedal prezident Andrej Kiska.
Vyjadrenie pána prezidenta, najmä posledný odstavec, však človeka inšpiruje k zamysleniu. Napriek upozorneniu od policajného prezidenta, že orgány nesmú konať, kým nedošlo k porušeniu zákona, prezident v súvislosti s Nočnými vlkmi vyzval vládu, aby účinne zasiahla proti „pochybným spolkom, ktoré sa rozťahujú po našej krajine.“ Tak sa pýtam, nevyzval tým pán prezident orgány k nezákonnému postupu?
Ale možno sa mýlim – možno tým vyjadrením pán prezident nemyslel ruských motorkárov, ale niektoré úplne iné mimovládne spolky, ktoré sú cez zložitú sieť právnych subjektov neprehľadne financované zo zahraničia, oveľa intenzívnejšie a systematickejšie sa rozťahujú po našej krajine než motorkári, premúdro do všetkého hovoria a ich činnosť by v niektorých prípadoch asi naozaj bolo možné posudzovať ako zasahovanie do vnútorných vecí štátu a ohrozenie národnej bezpečnosti.
 

Ivan Lehotský
 
Príspevok Vyzval Kiska na tlačovej besede štátne orgány, aby postupovali nezákonne voči zahraničným organizáciám pôsobiacim na Slovensku? zobrazený najskôr Hlavné správy.