Bratislava 25. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Prinášame vám stanovisko strany Sloboda a Solidarita (SaS) k voľbe ústavných sudcov

Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík

Vládna koalícia nedokázala predložiť verejnosti taký návrh voľby ústavných sudcov, aby prešiel parlamentom ústavnou väčšinou a stal sa zárukou správnej ústavnej praxe. Zostali teda v platnosti súčasné pravidlá, keď na vymenovanie ústavného sudcu bude stačiť 39 hlasov poslancov Národnej rady SR, pričom ústava nekladie osobitné odborné a morálne predpoklady na výkon tejto funkcie.
Aby na deväť uvoľnených miest ústavných sudcov mohol prezident vymenovať od budúce roka  kvalitných kandidátov, musí mu NR SR takých ponúknuť.
Dnes existuje k dosiahnutiu tohto cieľa len jediná cesta – intenzívny spoločenský tlak, intenzívne volanie verejnosti po takom ústavnom súde, ktorý bude dôveryhodným garantom spravodlivosti.
Vyzývame preto nevládne organizácie, aby ponúkli kandidátov na ústavných sudcov s vysokým odborným i osobnostným kreditom.
Vyzývame občanov, ktorí spĺňajú formálne podmienky a zároveň sa zaujímajú o otázky ústavného práva, aby sa nám, poslancom strany SaS, ozvali. Vyzývame občanov, aby nás na takýchto právnikov upozornili.
Strana SaS dáva občanom verejný prísľub, že do parlamentu predloží len kandidátov nespochybniteľných morálnych kvalít a iba takých kandidátov podporí.
Ústavný súd SR nemôže ďalej pokračovať spôsobom, ktorý ho pretvára na nástroj politických strán, osobitne strán Smer-SD a SNS –  semi-kriminálnych organizácií pôsobiacich proti slobode, spravodlivosti a demokracii na Slovensku.
Richard Sulík, predseda SaS
Alojz Baránik, poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť
Natália Blahová, predsedníčka poslaneckého klubu SaS
 
Príspevok Výzva SaS verejnosti zobrazený najskôr Hlavné správy.