Bratislava 20. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)
 
V Bratislavskej Redute sa v sobotu večer (16. 2.) konal veľkolepý Prešporský bál, na ktorom bol pre 400 hostí pripravený bohatý program spojený s odovzdávaním Čestnej rady Ceny Júliusa Satinského, Bratislavská čučoriedka. Ocenenia, už v poradí 16. ročníka, si v kategórii Osobnosť odniesol spevák a skladateľ Janko Lehotský za výnimočný umelecký prínos do hudobnej kultúry

Na snímke pohľad na Prešporský bál

V kategórii Idea – Počin patrí ocenenie občianskemu združeniu Bratislavské rožky za činnosť zameranú na zachovanie kultúrneho a historického dedičstva starej Bratislavy – Prešporka. Ocenenie prevzal podpredseda združenia Árpád Korpás.
Spevák, skladateľ a klavirista Janko Lehotský (*16. 4. 1947) študoval hru na klavíri na konzervatóriu. Hral v skupine Ľubo Belák sextet, New Blues Five a Gentlemeni. V roku 1972 nastúpil do Modusu, od roku 1974 bol jeho lídrom. Úspešné obdobie Modusu sa začalo v druhej polovici 70. rokov. S pesničkou Úsmev získal zlatú Bratislavskú lýru v roku 1977, ďalšími úspešnými piesňami boli Dievčatá a Veľký sen mora. V roku 1980 odišli z Modusu Marika Gombitová, Miro Žbirka aj Laco Lučenič. Odvtedy sa v Moduse postupne vystriedalo viacero hudobníkov aj spevákov. Na sólovej dráhe vydal Lehotský desať úspešných albumov. Venuje sa aj výtvarnej tvorbe, diela vytvára z dreva, kôry stromov a kameňa.
Občianske združenie Bratislavské rožky vzniklo v roku 2010. Jeho cieľom je ochrana historických a kultúrnych hodnôt Bratislavy, odovzdávanie cenných a zaujímavých informácií i vedomostí ďalším generáciám. Je prevádzkovateľom trojjazyčného internetového portálu, vytvorilo a dopĺňa internetovú databázu historických pohľadníc i fotografií Bratislavy, pravidelne organizuje tematické vlastivedné prednášky a vychádzky po meste. Združenie je aktívne aj v oblasti záchrany a zachovania spoločného dedičstva Bratislavčanov digitalizáciou dôležitých dokumentov, vytváraním databáz aj prípravou virtuálnych výstav. Vydáva knižnú edíciu Bratislavské rozprávky, ktorá čitateľom sprostredkúva osudy slávnych osobností, ktoré boli nejakým spôsobom späté s mestom. V tejto edícii už vyšli knihy o živote Johanna Wolfganga Kempelena, Bélu Bartóka a Ödöna Lechnera, ktorý naprojektoval aj Modrý kostolík.
 
Gabriela Vážna
 
Príspevok Významné ocenenia na Prešporskom bále zobrazený najskôr Hlavné správy.