Londýn 17. apríla 2018 (HSP/Foto:pixabay)
 
Leonid Rink, jeden z vývojárov chemického zbraňového systému “Novičok”, vyhlásil, že bývalý dvojitý agent Skripaľ a jeho dcéra neboli otrávení Novičokom. Podľa tohto odborníka mohli byť Skripaľovci otrávení úplne inou látkou – fentanylom, čo je látka ľahko dostupná vo Veľkej Británii. Vyrábajú sa z nej taktiež drogy, ktoré sú v tejto ostrovnej krajine “trendom”.

Ilustračné foto

Veľká Británia sa dostala do poriadnych problémov. Po tom, čo bez dôkazov obvinila Rusko z útoku na Skripaľovcov chemickou látkou Novičok, sa čoraz viac odborníkov zhoduje, že to nielenže nebol útok vedený Ruskom, ale ani použitá látka nemohla byť Novičok.
“Správa OPCW o incidente v Salisbury vypovedá o tom, že na otravu Sergeja a Julie Skripaľových nebola použitá toxická bojová látka Novičok”, povedal v rozhovore pre RIA Novosti povedal Leonid Rink, jeden z vývojárov chemického zbraňového systému “Novičok”. Informoval o tom portál Prvnizpravy.
“Údaje OPCW, že sa použil toxicky chemický, vysoko čistý materiál dokazuje, že to nebol Novičok. Pokiaľ by gélovitá látka, ktorú Briti našli na kľučke dverách Skripaľovho domu, bola čistou látkou Novičok, Skripaľovci by neodišli od dverí ani 50 metrov a okamžite by zomreli. Najmä preto, že Novičok je zložitý nervovo-paralytický prostriedok pozostávajúci zo zmesi veľkého počtu rôznych zložiek a prísad, ktoré sa rôzne rozkladajú. Ak bola nájdená nejaká čistá látka, tak to nie je Novičok,” uviedol špecialista.
Podľa Rinka ak by bol Novičok použitý na otrávenie Skripaľových, špecialisti OPCW by našli rôzne zložky a doplnky, ktoré by sa nakoniec rozpadli na netoxické zložky. Nemohli by hovoriť o atentáte s použitím toxickej látky.
Leonid Rink taktiež vyhlásil, že zistenia OPCW odporujú tvrdeniam iného vývojára Novičoku žijúceho v USA, ktorý podotkol, že vlhkosť vzduchu, ktorá bola v čase útoku vo Veľkej Británii, by mohla zmierniť dôsledky otravy touto látkou.
“Je to je správna poznámka, pretože Novičok je veľmi nestabilná látka, ktorá je závislá na vode od základov. Ale potom by odborníci museli nájsť produkty hydrolýzy, a už vôbec nie čistú látku,” povedal Rink.
Odborník následne vyslovil svoj názor, akou látkou mohli byť Skripaľovci otrávení. Podľa príznakov usudzuje, že to bola látka s názvom Fentanyl. Táto látka sa používa vo výrobu módnych drog vo Veľkej Británii.
“Toto je typická fentanylová otrava, kedy po ťažkom stave dochádza náhle k zlepšeniu. Od začiatku som médiám hovoril, že príznaky v tomto prípade sa veľmi podobajú fentanylovej otrave,” povedal vývojár Novičoku.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Vývojár Novičoku: Skripaľovci neboli otrávení Novičokom, ale pravdepodobne Fentanylom – látkou ľahko dostupnou vo Veľkej Británii zobrazený najskôr Hlavné správy.