Bratislava 22. marca 2020 (HSP/Digipay/Foto:Pixabay)

Jeden obraz za tisíc slov a platí to aj na priebeh epidémie. Sledujeme so znepokojením priebeh epidémie v Taliansku a predpokladáme, že u nás to bude lepšie. Čísla máme, ale aby človek získal predstavu o ich priebehu, je nevyhnutné si ich nakresliť do grafu.  Pre nás všetkých to urobil Ing. Miroslav Plocháň

Ilustračné foto

Prvým grafom je prírastok infikovaných na Slovensku.

Vidno, že počet prudko stúpa. Toto všetko sú ale prípady ľudí, ktorí sa infikovali v podstate pred prijatím opatrení a jedná sa o ľudí infikovaných v zahraničí, ktorí sa vrátili na Slovensko.

Čo nám povie viac, to je porovnanie nášho vývoja s inými krajinami. To nám ukazuje graf rastu počtu infikovaných.

Krivky rastu v štyroch krajinách, sú posunuté, akoby začali v jeden deň.

Je jasne vidno, ako explozívne to prebiehalo a prebieha v Taliansku (červená čiara), kde povedzme z dôvodu  podcenenia situácie sa celé týždne nákaza šírila v družnom a stretávajúcom sa obyvateľstve.

Graf má zvislú os robenú v tzv. logaritmickej mierke, aby sa hodnoty vôbec dali zobraziť. V reálnej mierke je nárast počtov stále veľmi strmý, počet nových infikovaných stále pribúda.

Podobne strmá je aj čiara Anglicka. Tá ma na začiatku tú náhodnú rovnú časť, prvých 9 prípadov, ale reálne tam stúpanie začína od 30 dňa. V Anglicku stúpa počet infikovaných možno pomalšie ako v Taliansku, ale keďže prísnejšie opatrenia zaviedli až teraz, dá sa čakať podobný priebeh.

Pre nás je zaujímavá zelená čiara Česka, ktorá je podľa tohto grafu evidentne menej strmá, teda lepšia ako čiara Talianska.

Ešte lepšia je na tom krivka Slovenska, modrá, ktorej predĺženie smeruje k optimistickému ustáleniu na hodnote 2000 až 4000 infikovaných ľudí. To by bol až príliš výborný výsledok.

Upozorňujeme, toto sú stále hodnoty začiatočných dní a ich priebeh sa môže meniť. Je to ale veľmi dobrá ukážka, čo chceme dosiahnuť ako štát a ako sa výrazné opatrenia izolácie kontaktov prejavia v menšom počte infikovaných a teda chorých.

Taliansko či Anglicko sú ale veľké krajiny, preto nám dá presnejšiu predstavu počet infikovaných prepočítaný úmerne počtu obyvateľstva. Pri prepočítaní na 10 000 obyvateľov vychádza nasledujúci priebeh.

Tu je situácia už menej jednoznačná, zvlášť hodnoty Česka a Slovenska už viac splývajú. Priebeh Talianska ale aj tu ukazuje horší, explozívny priebeh. Treba dúfať, že aproximácie-odhady pre Slovensko a Česko zostanú pod talianskymi číslami, ako to naznačuje predĺženie kriviek.

Znepokojivé je to, že aj v Taliansku, ktoré je celkom ochromené pandémiou, dosahuje  počet infikovaných aj teraz  vlastne „len“ 10 na 10 000 ľudí, teda jedno promile obyvateľstva. Toto jedno promile súčasne infikovaných, pričom naozaj chorých je z neho len desatina, spôsobilo doslovne kolaps zdravotného systému bohatého Talianska a hrozivý rast úmrtnosti, ktorá by bola určite nižšia, ak by sa chorým dostalo všetkej možnej opatery.

V čase tohto výbuchu Merkelová, ktorá určite dostáva na stôl presné čísla aj odborné predpovede, takže sa nemôže vyhovárať na neznalosť, hovorila relatívne voľne o tom, že epidémia môže postihnúť 40 až 70 % obyvateľstva bez toho, aby dodala, čo za masaker a kolaps spoločnosti by to znamenalo. Z dôvodu tohto ľahostajného prístupu nielen Talianska, Španielska, Nemecka, ale ešte viac vedenia Bruselu, pandémia v západnej Európe v pravom slova zmysle explodovala.

Naopak, vďaka včasnému uzavretiu hraníc Slovenska, ktoré sme spravili ako prví, uzavretia škôl, obchodov a podobne, sú čísla na Slovensku stále únosné. Vidno, že epidémia sa dá zvládnuť aj u nás, len treba chcieť. Čína to už dokázala.

Priebeh epidémie na Slovensku a vo svete budeme aj ďalej analyzovať.

Peter Vanád

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj