Banská Bystrica 14. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

Kým v uplynulých týždňoch analýza hlásení lekárov v Banskobystrickom kraji (BBSK) ukázala výraznejší vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), ako aj na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), v aktuálnom týždni sa trend nárastu chorobnosti spomalil. Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, podľa ktorej chorobnosť kopíruje takmer presne vlaňajší vývoj.
Ilustračné foto

Počas týždňa evidoval RÚVZ celkovo 4707 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť 1400 osôb na 100.000 obyvateľov. CHPO sa vyskytli v 337 prípadoch, čo je chorobnosť 100 osôb na 100.000 obyvateľov.
„Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Lučenec (764), Rimavská Sobota (695), Zvolen (544), Žiar nad Hronom (428) a Žarnovica (413). Na CHPO je najvyšší počet pacientov v okresoch Lučenec, Poltár, Banská Bystrica a Žiar nad Hronom,“ konkretizovala hovorkyňa.
Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO podľa jej slov najviac postihujú vekovú skupinu seniorov a skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva od 20 do 59 rokov. „Naopak, najnižšia chorobnosť na tieto typy ochorení je medzi adolescentmi,“ dodala.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.