Bratislava 17. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:AFP/Josep Lago)
 
Škandalózny príbeh o tom, ako pražská nezisková organizácia Prague Civil Society Centre, financovaná z peňazí USA, organizovala v arménskom Jerevane seminár, kde opoziční aktivisti a novinári z Ruska a krajín bývalého ZSSR prešli svojráznym tréningom, aby si precvičili rôzne formy vytvárania občianskych nepokojov, prenikol do českých i slovenských médií

Ilustračné foto

Už sme informovali, že v Jerevane prebehla aktívne “výmena skúseností” organizácie, podľa všetkého, farebných revolúcií podľa nedávneho príkladu samotného Arménsko. Tam došlo k zvrhnutiu vlády prezidenta podľa scenára ukrajinského Majdanu.
Aktivisti z Ruska zdieľali svoju skúsenosť s rôznymi formami vytvárania občianskych nepokojov a protestov, aj o svoje skúsenosti pri svojom čelení “Putinovmu režimu”. Diskutovali o tom, ako naladiť spoločnosť proti prezidentovi a vláde aj za pomoci manipulácie, vytvárania falošných správ a klamstiev.
Nejedná sa len o “detské hry”? Nie je snaženie českých organizátorov seminárov pre “mladých opozičníkov” len márna snaha v situácii, keď žiadne umelé metódy nemôžu vyviesť do ulíc napríklad milióny Rusov, ktorí si vôbec neželajú “zvrhnúť vládu”?
“Tento zámer je v celkovom trende pokusov o destabilizáciu ruskej vlády a čelenie vplyvu Ruska. To sa pre niektorých ľudí na Západe stalo paranoidné myšlienkou,” povedal v rozhovore pre Sputnik Jiří Vyvadil, bývalý senátor a poslanec, námestník ministra spravodlivosti Českej republiky v rokoch 2005-2006.
Vyvadil: “Zaznamenal som informáciu o existencii školenia šíriteľov farebných revolúcií v Rusku i ďalších krajín SNS v Jerevane pod názvom CampCamp 2018 tak, ako o tom hovorila šéfredaktorka Russia Today Margarita Simoňanová. Absolútne ma to neprekvapuje!
Veď práve v dnešnej dobe sa otvorene a ďaleko brutálnejšie pripravuje zvrhnutie vlády Nicolasa Madura vo Venezuele. Pochopil som, že v Jerevane sa školil skôr taký náter, z ktorého by v budúcnosti mohli vzniknúť tzv. bojovníci za slobodu so snahou pokúsiť sa o zvrhnutie režimu, a to nielen v Rusku.
Mimochodom, za Prague Civil Society Centre stojí zvlášť fanatický protiruský agitátor a šéf Človeka v tiesni Šimon Pánek. Jeho podobné aktivity smerujú napríklad aj proti nášmu prezidentovi republiky Milošovi Zemanovi.
Samozrejme, že táto aktivita je financovaná zo strany USA. Títo protiruský aktivisti iste úzko spolupracujú s americkou CIA.
Iná vec je, že sa vďakabohu domnievam, že doba úspešných farebných revolúcií, ako bola na Ukrajine, ako sa iste niekde pripravuje proti Rusku, ale nepochybne aj proti nášmu prezidentovi či maďarskému premiérovi Orbánovi, už skončila … To ale neznamená, že by sa protiruskí agenti vzdávali. Avšak doba na už nie je vhodná.
 
Ste právnik. Ako hodnotíte činnosť pražskej organizácie Prague Civil Society Centre, ktorá doslova a do písmena pomáha pripraviť Majdan v Rusku? Do akej miery sú takéto akcie v súlade s medzinárodným právom?
Vyvadil: Buďme úplne pragmatickí. Úplne nesporne by títo ľudia mohli byť súdení, ak by ich chytili, na území napríklad Ruska.
Tam by sa to klasifikovalo ako prípravy zvrhnutie ruského prezidenta či vlády a toto konanie by im bolo pred súd na základe dôkazov.
Avšak boj proti Rusku je v súčasnosti hlavnou osou činnosti NATO. Náš nový a úplne šialený minister zahraničia Tomáš Petříček iste každý deň vstáva s myšlienkami, ako na Rusko zaútočiť. Je samozrejme smiešny.
Bolo by ale ťažké stíhať nejakého mladého človeka, ktorý by sa obhajoval tým, že predsa Rusko je podľa NATO naším najväčším nepriateľom.
Žijeme vo svete, kedy lož je vydávaná za pravdu. Na druhej strane som presvedčený, že postupne vo svete rastie sila rozumu.
V Nemecku napríklad, podľa prieskumu Pew Research, 49% Nemcov nedôveruje svojmu spojencovi USA, ale len 30% nedôveruje Rusku. To je veľavravné. A preto zbytočne nepanikárte.
 
Príspevok Vyvadil: Pražská neziskovka učí, ako uskutočniť v Rusku majdan? Riadi ju fanatický agitátor zobrazený najskôr Hlavné správy.