Washington 13. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Svet v týchto dňoch žije zimnými olympijskými hrami, ktoré sa konanajúci v Južnej Kóreii. Normálne by človek predpokladal, že do olympijského tímu sú športovci vyberaní podľa svojich výkonov a schopností, t.j. príležitosť zúčastniť sa OH dostanú tí najlepší športovci.
Sánkarka Erin Hamlinová nesie americkú vlajku počas otváracieho ceremoniálu na XXIII. zimných olympijských hrách 9. februára 2018 v juhokórejskom Pjongčangu

Ešte pred zahájením zimných OH vyšiel vo Washingtom Post článok pod  názvom “Snaha vytvoriť tím USA , aby vyzeral ako Amerika”, podľa ktorého kritériom výberu športovcov v USA by zjavne nie sú iba športové výkony, ale obrovskú úlohu hrá aj farba pleti a etnická príslušnosť.
Washingtom Post uvádza, že Americký olympijský výbor (USOC) posiela na tohtoročnú zimnú olympiádu “najviac rozmanitý” tím, aký sa kedy zimných OH zúčastnil. V tíme je niekoľko Afroameričanov a Ázijcov a “dokonca dvaja otvorene homosexuálni muži” ako zdôrazňuje WOP. Avšak USOC nie je s daným stavom spokojný. Tím je stále “príliš biely”.
“Nie sme tam, kde chceme byť. Myslím, že úplná inklúzia bola vždy prioritou tímu USA. Myslím, že každý cítil, že by mal reprezentovať každého Američana,” uviedol pre WP Jason Thompson, riaditeľ USOC pre diverzitu a inklúziu.
Z 243 atlétov je 10 černochov a 10 Ázijcov. Zvyšok tímu tvoria bieli športovci. Z hľadiska diverzity i demograficky je tím na zimný tím slabší než na tím pre letné OH. Letných OH v roku 2016 v Riu sa zúčastnilo 555 športovcov a 125 z nich, t.j. 23 % tvorili černosi, pričom výprava mala aj historicky rekordný počet žien.
“Nedostatok rozmanitosti zimného tímu rozhodne nie je novou otázkou a nie je ani špecifickou otázkou pre USA. Avšak UISOC ju identifikovali ako oblasť pre cielené zlepšenie. Thompsom bol prijatý a svoje miesto v roku 2012 krátko nato, ako bola pozícia vytvorená, pretože USOC videl priestor pre zlepšenie na všetkých úrovniach: od športovcov a trénerov, až po úradníkov riadiacich národné orgány pre každý šport a vedúcich pracovníkov USOC,” uvádza Washington Post.
Čitatelia WP však väčšinovo nemajú pochopenie pre diverzitu ako kritérium pre nomináciu na OH a autorovi článku odkazujú:
“Mám sen, že moje štyri deti budú žiť v národe, kde ľudia nebudú posudzovaní podľa farby svojej pleti ale podľa svojho charakteru. Liberáli by si mali tieto slová čítať každý deň”
“Zabudol som, je cieľom vyhrať medailu, alebo je cieľom mať najrozmanitejší tím?”
“Viete čo je ešte príliš biele? Redakcia Washigton Post. Hej Rick  Maes (autor článku vo WP, pozn.) prečo hneď nerezignuješ, aby na Tvoje miesto mohol nastúpiť farebný človek?”
Katarína Hanzlíková