Praha 30. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Najviac benzínu si môžu kúpiť za svoj priemerný mesačný plat obyvatelia Luxemburska, najmenej občania Ukrajiny. Svedčia o tom dáta ratingu európskych štátov podľa dostupnosti palív pre obyvateľstvo, ktorý bol zostavený pre Sputnik

Ilustračné foto

Pri zostavení ratingu z 33 krajín použili úradné štatistické dáta o cenách benzínu 95 zo začiatku júla (pre Nórsko a Ukrajinu podľa májových výsledkov). Zmeny boli prepočítané v národnej mene.

V prvej polovici 2019 bola dynamika cien rôznorodá. Avšak, za pol roka stúpla cena značky Brent o takmer 18%, čo bolo spôsobené viacerými faktormi, predovšetkým dohodou OPEC+.

Lenže ceny palív nie sú podmienené len cenou ropy, ale aj radom ďalších faktorov, najmä daňovým systémom. Pritom je jasné, že dostupnosť benzínu pre spotrebiteľov nezávisí len na cene, ale aj na príjmoch obyvateľov.

Luxembursko: more benzínu

Na prvé miesto v rebríčku sa dostalo Luxembursko. Obyvatelia tejto krajiny si môžu kúpiť za svoj priemerný plat 2,9 tisíc litrov benzínu. Ceny palív sú v tejto krajine pomerne nízke, avšak platy patria k najväčším v Európe.

Na druhom mieste je Nórsko, 2,2 tisíc litrov. Benzín tu majú relatívne drahý, avšak platy tiež vysoké.

Do prvej päťky sa dostalo Rakúsko, Írsko a Veľká Británia. Ich obyvatelia si môžu kúpiť za svoj priemerný mesačný plat viac ako 1,9 tisíc litrov benzínu.

Česko obsadilo v tomto rebríčku 23. miesto, pričom Slovensko 28.

Ukrajina: šetríme s benzínom

Posledné miesto v dostupnosti benzínu pre obyvateľov obsadila Ukrajina. Obyvatelia tejto krajiny si majú možnosť kúpiť iba 279 litrov. Je to desaťkrát menej ako v Luxembursku, a 3,3-krát menej ako v Rusku.

Benzín je na Ukrajine jeden z najlacnejších v Európe, ale nízke platy ho robia nedostupným pre obyvateľov.

Okrem Ukrajiny patrí medzi outsiderov Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko a Bielorusko. Ich obyvatelia si nemôžu dovoliť viac ako 560 litrov tohto paliva mesačne.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj