Bratislava 2. mája 2019 (HSP/Foto:Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Podľa poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu otázka o tom, aké pozitívna prinieslo našej krajine členstvo v Európskej únii, je sugestívna. “Akoby únia musela priniesť iba pozitíva…” Uviedol Blaha pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenska do EÚ.

Na snímke Ľuboš Blaha

Vládny politik uviedol, že Európska únia ako taká je “neoliberálny projekt,” ktorým západné krajiny “otvorili trhy a geopoliticky nás upratali”.

“Nevidím dôvod na nejaké bujaré oslavy. V poslednom čase sa tu vytvára dojem, akoby kritika EÚ či NATO musela byť prejavom extrémizmu. To je absurdné,” tvrdí Ľuboš Blaha, ktorý si tiež myslí, že nemožno o únii “tlačiť ľuďom kaleráby” Mnohí sú podľa neho znechutení a otrávení vývojom v Európe. “Nesmieme to ignorovať. Musíme ľuďom hovoriť pravdu.”

“Európska únia je v prvom rade neoliberálny projekt – otvára trhy pre veľké západné firmy a geopoliticky nás robí závislými od západných mocností. Nie je to žiaden samaritánsky, ale tvrdo mocenský projekt.”

Podľa Blahu “všetko má svoje plusy aj mínusy”. “Otvorenie trhov pomáha niektorým slovenským firmám v zahraničí, no zároveň umožňuje nadnárodným korporáciám kolonizovať naše trhy a vyvážať zo Slovenska zisky do západných centier.”

Dodal, že únia bráni štátom, aby chránili vlastný priemysel, liberalizuje trhy a znižuje štátne zásahy do ekonomiky. Menšie a menej rozvinuté štáty to podľa názoru Blahu dostáva do podradného a závislého postavenia.

Pripúšťa, že ľudia môžu ľahšie nájsť zamestnanie v zahraničí, čo je výhoda z pohľadu šikovných jednotlivcov, ale odliv mozgov podľa neho oslabuje rozvoj Slovenska ako celku.

“Politicky Slovensko stráca suverenitu, kultúrne dochádza k surovému presadzovaniu liberalizmu a individualistických ideológií,” uviedol poslanec Smeru-SD.

“Áno, výhodou je, že Európska únia cez kohézne fondy financuje rôzne infraštrukturálne projekty, tie však v konečnom dôsledku pomáhajú práve západným firmám, aby sa im tu ľahšie podnikalo.”

Kohézne fondy sa podľa Blahu navyše stávajú predmetom vydierania – Západ chce cez ne tlačiť na Strednú Európu, aby sa vzdávala svojej suverenity. “Európska integrácia je kontroverzný proces, ktorý má svoje výhody aj nevýhody. Pre Slovensko určite musí byť inšpiráciou to, čomu sa hovorí európsky sociálny model, a teda taký silný sociálny systém a pomoc pracujúcim ľuďom, ako je to v Rakúsku či Švédsku, ale nerobme z Európskej únie kult.”

“Únia je projektom veľkých firiem, bánk, západných mocností a technokratov. Zabúda na bežných pracujúcich ľudí a preto rastú nerovnosti, chudoba a euroskepsa.”

Ľavica sa podľa Blahu  musí ďaleko viac začať zaoberať kritikou únie, inak stratí dôveru pracujúcich ľudí. “EÚ je v ťažkej kríze. Existuje dramatický rozdiel medzi názormi v ekonomike, kde severské štáty podporujú politiku škrtania, kým južanské štáty zdôrazňujú sociálny rozmer Európskej únie.”

Ešte dramatickejší je podľa jeho slov na sociálnej sieti rozdiel v kultúrnej oblasti medzi východom a západom, čo sa ukázalo najvypuklejšie v otázke migrácie. Európu rozdeľuje aj otázka vzťahu s Ruskom či Čínou. Rastie tlak z USA, ktorý likviduje európsku jednotu. To len posilňuje krízu.

Západ sa snaží kultúrne kolonizovať strednú Európu a nasilu tu pretlačiť liberálnu a multikulturálnu agendu. Robí to v čase, kedy sama západná spoločnosť čelí obrovským problémom – šíria sa sociálne protesty a rastie podpora pre ľavicový aj pravicový antiglobalizmus. “Únia nemusí prežiť. Ak sa nepostaví za ľudí a ďalej bude slúžiť bankám, euroskepsa bude rásť.”

Ľuboš Blaha zdôraznil, že stredoeurópsky región veľmi jasne poukázal na to, že Európa sa musí vrátiť k debate o tom, či je lepšia nadnárodná alebo medzivládna paradigma. A to je dobre. Dodal, že v posledných rokoch sa totiž vytvorila ilúzia, že každý, kto nie je nadnárodný federalista, je nejakým extrémistom či nacionalistom.

“Pritom medzivládna paradigma, a teda posilnenie národných štátov na úkor nadnárodných orgánov, je úplne legitímny postoj, ktorý mal vždy svoju podporu tak medzi klasickými socialistami aj medzi konzervatívcami typu De Gaulla. Neoliberáli dnes vytvárajú dojem, že každý, kto nechce všemocný Brusel, musí byť radikál či extrémista. To je šialené.”

Zopakoval, že Stredná Európa je hlasom zdravého rozumu. Ukázalo sa to v otázke migrácie, ale ukazuje sa to aj v obhajobe národnej suverenity proti liberálnemu fanatizmu. Slovensko musí byť v tomto smere aktívne.

“Európa si musí chrániť svoj sociálny model a nepodľahnúť amerikanizácii. A zároveň musíme chrániť národnú suverenitu a rešpektovať kultúrne rozdiely medzi nami. Ak raz niečo úniu zabije, bude to liberalizmus, ktorý nedokáže rešpektovať iný názor. Stredná Európa je dnes v prvej línii odboja proti totalitárnym tendenciám globalistov a liberálov. Preto je pre budúcnosť Európy kľúčovým regiónom.”

Zdroj