Nitra 5. júla 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Henrich Mišovič)
 
Vystúpením speváčky Kristíny vyvrcholil v predvečer sviatku svätých Cyrila a Metoda benefičný Večer ľudí dobrej vôle na nitrianskom Svätoplukovom námestí. Pripravila ho Nadácia Prameň, ktorej cieľom bolo umeleckým spôsobom pripomenúť nadčasový a univerzálny význam posolstva byzantskej misie svätých Cyrila a Metoda – spolupatrónov Európy

Ilustračné foto

„Do starobylej Nitry sme sa vrátili po niekoľkých rokoch. Koncert organizujeme od roku 2006 a odkazujeme ním na korene, ktoré na Slovensku máme, či už duchovné, alebo ľudové,“ povedal Marek Michalčík z Nadácie Prameň.
Dedičstvo svätých Cyrila a Metoda sa vinie našimi dejinami od začiatku až po dnešné časy, pripomenul osobitný vyslanec Európskej únie Ján Figeľ. „Je to dôležité dedičstvo a je to odpoveď na dnešné výzvy a krízy, ktoré prežívame nielen v strede Európy, ale na celom kontinente,“ skonštatoval. Cyril a Metod boli podľa jeho slov veľmi vzdelaní, angažovaní a hlboko veriaci. „Rozum a viera spolu veľmi súvisia. Ak hľadajú pravdu, oslobodzujú človeka i spoločnosť. Tam, kde rozum a viera, veda a náboženstvo, štát a cirkev, spolupracujú pri hľadaní pravdy, spravodlivosti, spoločného dobra, tam je ovocím rešpektovanie ľudskej dôstojnosti každej osoby, účinnej spravodlivosti, zodpovednej slobody a rozumnej solidarity. Aj dnes to potrebujeme nielen na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete,“ povedal Figeľ.
Výťažok z benefičného koncertu pomôže nitrianskej pobočke Spoločnosti priateľov detí z detských domov Úsmev ako dar. Jej predseda Roman Hajdák prevzal z rúk primátora Nitry Jozefa Dvonča symbolický šek v hodnote 2000 eur. Verejnosť môže Konto ľudí dobrej vôle podporiť do konca roka zaslaním sms na číslo 807, ale aj priamo zaslaním peňazí na príslušný účet. „Dlhodobo sa zameriavame na pomoc ľuďom v núdzi, poskytujeme štipendiá pre mladých ľudí zo sociálne slabých rodín, podporujeme mnohodetné rodiny i zdravotne postihnutých ľudí,“ skonštatoval Michalčík.
 
Príspevok Výťažok z benefičného koncertu v Nitre pomôže ľuďom v núdzi zobrazený najskôr Hlavné správy.