Bratislava 26. októbra 2019 (HSP/Foto: archív)

V priestoroch Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave si pacienti, ale aj priatelia výtvarného umenia môžu pozrieť v poradí ž 75. výstavu z voľného cyklu „Umenie, ktoré lieči“. Svoju tvorbu tu prezentujú autori, ktorí prekonali onkologické ochorenie alebo postihlo ich blízkych. Jednou z vystavujúcich autoriek je 41-ročná Katarína Olíková, ktorej pred štyrmi rokmi lekári diagnostikovali rakovinu prsníka

„Talent pre maľovanie obrazov som v sebe objavila v čase, keď som prechádzala ťažkým životným obdobím – počas onkologickej liečby. Od môjho ´znovuzrodenia´ som sa začala vyjadrovať farbami a podarilo sa mi nevedomky ovplyvniť aj iných ľudí,“ hovorí  matka sedemročného syna. Katkina tvorba je naozaj pestrá – okrem maľovania obrazov sa venuje aj výrobe šperkov, záložiek do kníh, večných kalendárov, hodín, šije anjelikov plnených levanduľou z vlastnej záhradky. Ilustrovala knihu, maľovala na steny interiérov – reštaurácie, materského centra, príbytkov. Je spoluautorkou Empatických pohľadníc, ktoré vytvorila s občianskym združením Amazonky, maľovala s deťmi po transplantácii kostnej drene v tábore. Veľkému záujmu sa tešia jej kurzy maľovania pre deti a dospelých.

Na výstave, ktorá potrvá až do 29. novembra, môžeme vidieť aj obrazy jej žiakov vo veku od 4 do 84 rokov. Katarína Olíková má za sebou už šesť výstav, štyri v Bratislave a dve v Trnave, Pred niekoľkými dňami vyšla jej kniha Krajina so žltým nebom. „Je plná obrazov a myšlienok o strunách v duši, o živote a o tom ostatnom – nevážne i vážne,“ dodáva autorka.

(lbr)

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj