Moskva 29. októbra 2018 (HSP/Foto:Slovenský inštitút)
 
V utorok (23. októbra) sa v galérii Slovenského inštitútu v Moskve konalo slávnostné otvorenie výstavy slovenského maliara Ivana Pavleho pod názvom „Jonáš a veľryba“. Na vernisáži sa zúčastnil slovenský veľvyslanec v Rusku Peter Priputen, riaditeľ Odboru generálnej inšpekcie na MZVaEZ SR Vasil Grivna a desiatky ďalších hostí

Záber z výstavy

Riaditeľ SI Moskva Ján Šmihula poukázal na to, že akademický maliar Ivan Pavle je jednou z najvýraznejších osobností strednej maliarskej generácie na Slovensku, ktorý má za sebou množstvo výstav a úspechov doma aj v zahraničí. Zo zahraničných výstav spomenul napríklad Rakúsko, Poľsko, Taliansko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Thajsko a Spojené štáty. V tejto súvislosti riaditeľ inštitútu J. Šmihula pripomenul, že Rusko doteraz v tomto zozname chýbalo a preto vyjadril radosť z toho, že Slovenský inštitút sa stal súčasťou moskovskej výstavnej premiéry umelca.

Záber z výstavy

Ivan Pavle vyjadril radosť z toho, že môže vystavovať v Moskve. Vo svojom príhovore uviedol, že jednou z jeho veľkých tém je mytológia, ktorá sa realizuje v nikdy nekončiacom cykle obrazov o Babylone, ako aj ďalších zobrazeniach ako napríklad fiktívne krajiny, či rôzne mýtické alebo mytologické zvieratá. Poukázal na to, že na jeho obrazoch sa často objavujú v rôznych stvárneniach ryby, čo pramení z toho, že sa narodil v znamení ryby.

Záber z výstavy

K príjemnej atmosfére vernisáže prispeli aj folkloristi z Detvy zo skupiny Jara Hazlingera. Výstava Ivana Pavleho „Jonáš a veľryba“ potrvá v galérii Slovenského inštitútu v Moskve do 19. novembra 2018.

Záber z výstavy

 
Príspevok Výstavná premiéra maliara Ivana Pavleho v Moskve zobrazený najskôr Hlavné správy.