Moskva 2. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Nord Stream 2-Axel Schmidt)
 
Plynovod Severný prúd 2 je v súčasnosti z 37% hotový. Gazprom položil na dne Baltského mora už asi 915 km daného potrubia, informovala spoločnosť

Ilustračné foto

V súčasnej dobe je na dne Baltského mora položených 915 km plynovodu Severný prúd 2, teda asi 37% celkovej dĺžky daného potrubia, uvádza sa v správe spoločnosti.
Spoločnosť tiež zdôraznila, že položenie morskej časti plynovodu Severný prúd 2 je realizovaná presne v súlade s vopred daným harmonogramom.

Dňa 27. marca spoločnosť Naftogaz uviedla, že Dánsko odmietlo odsúhlasiť trasu plynovodu. Neskôr však v spoločnosti Nord Stream 2 AG vyhlásili, že Dánsko neodmietlo ani jednu z dvoch žiadostí spoločnosti týkajúce sa získania povolenia na výstavbu plynovodu.
Postoj Dánska v danej veci okomentoval v jednom z rozhovorov tiež odborník a predseda Ruského plynárenského zväzu Sergej Čížov.
“Je samozrejme veľmi ťažké to posúdiť, pretože na Dánsko bude teraz tlačiť veľa rôznych síl. Na jednej strane to budú Európania, ktorí výstavbu zásadne podporujú, a na druhej strane to bude Amerika a krajiny východnej Európy, ktoré tento krok kategoricky nepodporujú,” povedal.
Podľa jeho názoru však Dánsko s prihliadnutím na všetky pripomienky nakoniec poskytne svoj súhlas k tomu, aby mohol plynovod prechádzať teritoriálnymi vodami danej krajiny.
Projekt Severný prúd 2 predpokladá výstavbu dvoch potrubí plynovodu o celkovej kapacite 55 miliárd kubíkov plynu ročne od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka. Plynovod by mal byť položený do konca tohto roka.

Príspevok Výstavba plynovodu Severný prúd 2 je z 37% hotová zobrazený najskôr Hlavné správy.