Moskva 20. apríla 2018 (HSP/Foto: HSP/Slovenský inštitút)
 
Galéria Slovenského inštitútu v Moskve zažila v utorok (17. apríla) svoju premiéru. Po prvý raz bola v jej priestoroch slávnostne otvorená súborná výstava slovenských a českých karikaturistov pod názvom „ČSR 100 & 25“, ktorá sa koná pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25. výročia vzniku samostatných republík.

Na snímke: Štýlové výstavné tričká v podaní kurátora P. Rázusa (vpravo) a karikaturistu B. Perneckého (vľavo). V strede český karikaturista M. Kounovský

Na túto skutočnosť poukázal vo svojom príhovore aj riaditeľ Slovenského inštitútu  v Moskve Ján Šmihula, keď pripomenul, že výstavu pripravili v spolupráci s Českým centrom Moskva a prešovskou rozvojovou agentúrou PRERAG. V tejto súvislosti uviedol, že v rámci veľkého počtu rôznych akcií a podujatí, ktoré sú späté s „osmičkovými výročiami“, chceli návštevníkom ponúknuť aj niečo iné, netradičné – úsmevný pohľad slovenských a českých karikaturistov na život a dianie okolo nás, pretože nie nadarmo sa hovorí, že humor je korením života.
Na záver vyjadril presvedčenie, že pri pohľade na kresby sa návštevníci nielenže pobavia a zasmejú, ale aj zamyslia, pretože karikatúry poukazujú často aj na to, čo nie je vidieť respektíve na to, čo by niektorí chceli, aby videné nebolo.
Český chargé d’affaires Petr Kroužek vo svojom vystúpení povedal, že ľudia vnímali rozdelenie Československa rôzne, ale jedným dychom zdôraznil, že vzťahy medzi oboma krajinami sú vysoko nadštandardné, čoho dôkazom je aj otváranie tejto spoločnej výstavy.
Kurátor Peter Rázus sa poďakoval SI za zorganizovanie výstavy. Pripomenul, že na vernisáž prišli spolu s desiatkami hostí aj ruskí karikaturisti, pričom ocenil vysokú kvalitu ruskej karikatúry. Súčasne predstavil niektoré kresby slovenských a českých karikaturistov.
Na výstave „ČSR 100 & 25“ prezentujú svoje práce poprední slovenskí a českí karikaturisti. Okrem Boba Perneckého a Milana Kounovského, ktorí sa na vernisáži osobne zúčastnili, sú to aj Ivan Popovič, Ľubomír Kotrha, Miroslav Barták, Jan Hrubý a ďalší. Výstava kresleného humoru, o ktorú prejavili záujem už aj ďalšie ruské mestá, potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 14. mája 2018.


Príspevok Výstava slovenských a českých karikaturistov v Slovenskom inštitúte v Moskve zobrazený najskôr Hlavné správy.