Vysoký komisár OBSE: Obyvatelia Ukrajiny nemusia hovoriť ukrajinsky

Viedeň 7. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergey Kozlov)
 
Vysoký komisár pre národné menšiny OBSE Lamberto Zannier vyhlásil, že Ukrajina by mala zostať krajina, v ktorej ľudia môžu používať nielen ukrajinský jazyk

Ilustračné foto

“Hoci rešpektujem cieľ ukrajinských orgánov posilniť úlohu ukrajinského jazyka ako štátneho jazyka, Ukrajina by súčasne mala zostať priestorom pre všetky skupiny rôznych národností s rôznymi jazykmi, ktoré by mali mať právo používať, povedal Zannier Sputniku.
Komunikujem s hovorcom ukrajinského parlamentu a nedávno som sa tiež obrátil na ministra zahraničných vecí, aby som sa uistil, že práca na jazykovom zákone pokračuje. Predovšetkým je nutné konzultovať so všetkými etnickými skupinami a ich názor je potrebné vziať do úvahy. Na druhej strane by mal zákon () odrážať záväzky, podľa ktorých Ukrajina sľúbila dodržiavanie práv menšín vo veci prístupu k svojmu rodnému jazyku,dodal.
Podľa Zaniera, bude aj naďalej trvať na tom, aby ukrajinské úrady zabezpečili všetko vyššie uvedené.
V októbri prijal ukrajinský parlament v prvom čítaní návrh zákona “o zabezpečení fungovania ukrajinského jazyka ako štátneho jazyka, ktorý stanovuje používanie ukrajinského jazyka takmer vo všetkých sférach života. Zákon by mal byť povinný pre štátne a miestne orgány, všetky vzdelávacie inštitúcie, nemocnice a sektor služieb.
 
Príspevok Vysoký komisár OBSE: Obyvatelia Ukrajiny nemusia hovoriť ukrajinsky zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)