Bratislava 12. marca (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Maximálne 10-mesačné štipendijné pobyty počas vysokoškolského štúdia môžu absolvovať v budúcom školskom roku slovenskí vysokoškoláci v Bielorusku, Kazachstane a na Ukrajine vďaka štipendiám, ktoré vyplývajú z bilaterálnych dohôd v oblasti vzdelávania. Administruje ich Slovenská akademická informačná agentúra (SAIA)

Ilustračné foto

Ako uviedla administrátorka štipendií Adela Poláčková, on-line žiadosť si môžu podať do 16. marca cez databázu štipendií a grantov www.granty.saia.sk, kde sú zverejnené aj podrobnosti o jednotlivých typoch štipendií.

Do Bieloruska sa môžu študenti, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a výskumníci uchádzať o štipendiá na 1- až 2-semestrálny študijný pobyt, na 1- až 10-mesačný výskumný pobyt a na kurz bieloruského jazyka. V prípade záujmu o Ukrajinu sú v ponuke pre študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov a výskumníkov štipendiá na 1- až 10-mesačný študijný pobyt, na 1- až 10-mesačný výskumný pobyt a na seminár ukrajinského jazyka. Študenti a doktorandi sa môžu uchádzať aj o štipendiá na 3- až 10-mesačné študijné alebo výskumné pobyty v Kazachstane.

Vybraným štipendistom slovenské ministerstvo školstva hradí cestovné náklady do miesta pobytu a späť, v niektorých krajinách aj príplatok k štipendiu, ktoré poskytuje prijímajúca krajina.

Okrem štipendií, ktoré vyplývajú z bilaterálnych dohôd, môžu študenti magisterského a doktorandského štúdia získať na štúdium a výskum v týchto troch krajinách aj štipendium Národného štipendijného programu SR. Aktuálna uzávierka programu, ktorý od roku 2006 podporil pobyty v zahraničí vyše 1400 slovenských vysokoškolákov a doktorandov, je 30. apríla na portáli www.stipendia.sk.

TASR o tom informoval Ján Chlup zo SAIA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.