Vysoko zadlžené Portugalsko podporil cestovný ruch, najmä vďaka Američanom

Lisabon 25. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)

Krehká portugalská ekonomika zaznamenala tento rok povzbudenie, a to zo strany cestovného ruchu. Príjmy z tohto odvetvia sa za desať mesiacov roka zvýšili o viac než desatinu, pričom najväčšou mierou sa pod to podpísali turisti zo Spojených štátov

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de SousaPortugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa

Podľa ministerky pre cestovný ruch Any Mendesovej Godinhovej dosiahli príjmy z cestovného ruchu od januára do konca októbra okolo 11 miliárd eur. Medziročne to znamená približne o 1 miliardu eur viac než za rovnaké obdobie minulého roka. Hlavnou mierou k tomu prispeli Američania, ktorých do Portugalska pricestovalo za desať mesiacov o 20 % viac, než v rovnakom období roka 2015.

Z európskych turistov sa najviac na podpore portugalského cestovného ruchu podieľali Francúzi. Ich počet sa oproti desiatim mesiacom minulého roka zvýšil takmer o 18 %.

Z portugalských regiónov najviac lákali Azorské ostrovy. Tie zaznamenali približne 30-% medziročný nárast počtu turistov.

Portugalská vláda očakáva, že ekonomika tento rok zaznamená rast o 1,2 %. Problémom ale zostáva vysoký štátny dlh, ktorý na úrovni 133 % hrubého domáceho produktu patrí k jedným z najvyšších v Európskej únii.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.