Bratislava 20. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
 
Verejné vysoké školy by spoločne mohli na Slovensku vytvárať záujmové združenie pod názvom “konzorcium vysokých škôl”. Navrhujú to koaličné strany Smer-SD, SNS a Most-Híd, ktorých poslanci Ľubomír Petrák, Eva Smolíková a Péter Vörös predkladajú na blížiacu sa parlamentnú schôdzu návrh novely zákona o vysokých školách

Ilustračné foto

Ako priblížili v dôvodovej správe k návrhu, cieľom je vytvoriť legislatívny rámec pre užšiu spoluprácu dvoch alebo viacerých verejných vysokých škôl, ktoré budú môcť založiť zakladateľskou zmluvou záujmové združenie právnických osôb a používať v názve označenie „konzorcium vysokých škôl“.
Koaliční poslanci priblížili, že vo vysokoškolskom prostredí sa často používa názov asociácia, napríklad European Universities Association, International Association of Universities, Association of American Universities, European Law Faculties Association. Názov asociácia však podľa nich predstavuje viac zastupiteľský princíp, než združenie prostriedkov, kapacít a užšiu spoluprácu.
“Názov konzorcium používa napríklad European Universities Consortium. Toto združenie siedmich univerzít má spoločné a cieľavedome budované charakteristiky týkajúce sa lokality, možnosti ponuky študijných programov, regionálnych požiadaviek na zabezpečenie štúdia, spoločných kariérnych možností a služieb, možností vzájomných výmenných študijných programov, spoločných výskumných kapacít a programov ako aj zjednotených postupov prijímania a štúdia,” uviedli s tým, že táto forma je bližšia účelu a zámeru právnej stabilizácie inštitúcie združení vysokých škôl na Slovensku.
 
Príspevok Vysoké školy by mohli vytvárať konzorcium vysokých škôl zobrazený najskôr Hlavné správy.