Helsinki, 13. februára 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Helsinský prístav v roku 2017 sa v oblasti osobnej dopravy stal najväčším v Európe a pravdepodobne aj vo svete. Uviedla to fínska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť Yle. Prístav v Helsinkách poskytol služby 12,3 miliónom ľudí, čo je o 2,4% viac ako v roku 2016.
Na snímke prístav v Helsinkách

Počet cestujúcich na palubách plavidiel vzrástol o 1,8% – až na 11,8 milióna ľudí. Uvádza to prevádzkovateľ – spoločnosť Helsingin Satama Oy. Najväčší počet cestujúcich prepravili na trase medzi Tallinnom a Helsinkami – 9 miliónov ľudí (nárast o 3,2%), ďalej s veľkým zaostávaním nasleduje Štokholm – 2,3 milióna ľudí (pokles o 0,1%).
V minulom roku do prístavu hlavného mesta Fínska zavítalo 266 výletných lodí, ktoré previezli 478 tisíc cestujúcich (nárast o 16,8%). Bolo to rekordné číslo, poznamenáva The Maritime Executive.
Prístav Helsinki sa v roku 2017 taktiež umiestnil na prvom mieste v oblasti nákladnej dopravy vo Fínsku a dosiahol rekordnú výšku. Celkový objem nákladnej dopravy vzrástol o 14,2% a dosiahol 14,3 milióna ton vrátane medzinárodnej – vzrástol o 14,3% na 14 miliónov ton.
„V posledných rokoch námorné spoločnosti spustili väčšie a rýchlejšie lode pozdĺž trasy Helsinki – Tallinn, čo umožnilo zvýšenie osobnej dopravy počas hlavnej sezóny,“ povedal riaditeľ osobného prístavov pre cestujúcich v Helsinkách Kari Norovita.
Na druhej strane britské médiá zároveň poznamenávajú, že hlavným faktorom razantného nárastu počtu cestujúcich je, že Fíni prichádzajú do susednej krajiny, aby si kúpili lacnejší alkohol. Pre porovnanie: balenie piva v Estónsku stojí 14 eur, pričom vo Fínsku je to až 49,6 eur. Vo všeobecnosti je alkohol vo Fínsku o 72% drahší, ako priemer v krajinách Európskej únie, uvádza KM Media.
Predtým vedúca pozícia medzi osobnými prístavmi sveta patrila britskému Doveru.
Eugen Rusnák