Hannover 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Silas Stein/dpa via AP)

Pekné jesenné počasie sprevádza dnešné predčasné krajinské voľby v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko.
Muž vhadzuje hlasovací lístok do urny v predčasných voľbách do regionálneho parlamentu – krajinského snemu (Landtagu)

Ako vyplýva z informácií Severonemeckého rozhlasu (NDR), do 12.30 hod prišlo do volebných miestností 26,91 percenta oprávnených voličov. To je podstatne viac ako v porovnateľnom čase vo voľbách spred štyroch rokov, keď v tomto čase odvolilo iba 23,03 percenta oprávnených občanov.
Občiansku povinnosť si splnili už úradujúci sociálnodemokratický krajinský premiér Stephan Weil i jeho hlavný vyzývateľ, kandidát Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Bernd Althusmann, obaja v sprievode manželiek.
O priazeň viac ako šesť miliónov oprávnených voličov v Dolnom Sasku sa uchádza 15 politických strán a 544 kandidátov, spomedzi ktorých vzíde nový krajinský zákonodarný zbor.
Doterajšia červeno-zelená krajinská koalícia sociálnych demokratov a zelených prišla v tomto roku o minimálnu väčšinu po odchode zelenej poslankyne Elke Twestenovej do Kresťanskodemokratickej únie (CDU), takže sa predčasné voľby stali nevyhnutnosťou. Riadne krajinské voľby by boli na programe v prvom mesiaci budúceho roka.
Prognózy volebných výsledkov a následne ich prvé odhady by mali byť známe krátko po uzavretí volebných miestností, teda po 18.00 h. So zverejnením predbežných konečných výsledkov sa ráta okolo 20.45 h.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.