Los Angeles 25. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Charles Sykes)
 
V americkom Los Angeles sa v noci na pondelok začal 91. ročník udeľovania filmových cien Oscar. Samotný galavečer odštartoval o 17.00 h miestneho času (02.00 h SEČ), pričom hviezdy svetového šoubiznisu začali prichádzať do komplexu Dolby Theatre po červenom koberci už dve a pol hodiny predtým. Informovala o tom tlačová agentúra AFP

Na snímke pódium počas generálky 91. ročníka odovzdávania Oscarov, cien americkej Akadémia filmových umení a vied v Los Angeles

Najviac – desať – nominácií získala historická komediálna dráma Favoritka a čiernobiela dráma Roma. Ďalšími viacnásobne nominovanými snímkami sú Zrodila sa hviezda a Vice, z ktorých každá zabojuje o osem zlatých sošiek. Sedem nominácií má akčný film Čierny panter.
Šesť nominácií má kriminálna dráma BlacKkKlansman, po päť nominácií majú životopisný film Bohemian Rhapsody a komediálna dráma Zelená kniha, po štyri nominácie majú biografický film Prvý človek a hudobný fantasy film Návrat Mary Poppinsovej.
Slávnostný večer sa vysiela naživo do viac než 225 krajín a teritórií sveta a vyhlásenie víťazov vo všetkých 24 kategóriách bude odvysielané v priamom prenose.
Po prvý raz za uplynulých 30 rokov sa udeľovanie bude konať bez moderátora. Pôvodne mal galavečer moderovať komik Kevin Hart, svoju účasť však zrušil po tom, ako vyplávali na povrch jeho niekdajšie poznámky ohľadom homosexuálov. Hart vyhlásil, že svojou prítomnosťou nechce odvádzať pozornosť od slávnostného podujatia.
Namiesto jedného moderátora sa na pódiu vystriedajú desiatky osobností vrátane Michaela Keatona, Helen Mirrenovej, Pharrella Williamsa, Daniela Craiga, Jennifer Lopezovej, Garyho Oldmana, Charlize Theronovej a Samuela Jacksona.
Slávnostný večer sa začal vystúpením britskej rockovej skupiny Queen s hosťujúcim spevákom Adamom Lambertom. Hudobná dráma o živote zosnulého speváka tejto formácie Freddieho Mercuryho s názvom Bohemian Rhapsody je nominovaná v piatich kategóriách vrátane kategórie najlepší film.
 
Oscara v kategórii herečka vo vedľajšej úlohe získala Regina Kingová
Oscara v kategórii herečka vo vedľajšej úlohe získala v noci na pondelok Regina Kingová. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ju ocenila za stvárnenie úlohy vo filme If Beale Street Could Talk, informovala tlačová agentúra AFP.
Túto americkú romantickú drámu režíroval Barry Jenkins. Film rozpráva príbeh o mladej Afroameričanke, ktorá sa s podporou svojej rodiny usiluje očistiť meno svojho neprávom obvineného milenca a dokázať jeho nevinu ešte pred narodením ich dieťaťa. Kingová tu stvárnila matku hlavnej predstaviteľky.
Kingová (48) je okrem iných i držiteľkou jedného Zlatého glóbusu a troch cien Primetime Emmy Award.
 
Oscara v kategórii cudzojazyčná snímka získala Roma (Mexiko)
Oscara v kategórii film v cudzom jazyku získala v noci na pondelok čiernobiela mexická dráma Roma. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Film sa odohráva na začiatku 70. rokov 20. storočia a je čiastočne autobiografickým opisom výchovy režiséra a scenáristu tohto filmu Alfonsa Cuaróna na predmestí Colonia Roma metropoly Mexiko.
Snímka zachytáva život spolubývajúcej ženy v rodine z mexickej strednej triedy. Ide o portrét domácich konfliktov a spoločenskej hierarchie v politickom chaose 70. rokov.
Cuarón získal na galavečeri Oscara v kategórii kamera. Roma získala na 91. ročníku udeľovania Oscarov celkovo desať nominácií vrátane kategórií réžia a najlepší film.
 
Oscara v kategórii herec vo vedľajšej úlohe získal Mahershala Ali
Oscara v kategórii herec vo vedľajšej úlohe získal v noci na pondelok Mahershala Ali. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ho ocenila za stvárnenie úlohy vo filme Zelená kniha, informovala tlačová agentúra AFP.
Túto americkú biografickú komediálnu drámu režíroval Peter Farrelly. Jej dej sa odohráva v roku 1962 a je inšpirovaný skutočným príbehom afroamerického jazzového klaviristu Dona Shirleyho, ktorého stvárňuje Mahershala Ali, a italoamerického vyhadzovača Tonyho Vallelongu, ktorého hrá Viggo Mortensen.
Film sa zameriava na ich turné po americkom regióne Deep South na juhu Spojených štátov. Vallelonga je Shirleyho osobným šoférom a telesným strážcom.
Pre Aliho (45), ktorý je tiež hudobníkom, je to už druhý Oscar. Na konte má tiež jeden Zlatý glóbus i jedno ocenenie British Academy Film Awards (BAFTA).
 
Lady Gaga získala Oscara za pieseň do filmu Zrodila sa hviezda
Oscara v kategórii pôvodná pieseň získala v noci na pondelok Lady Gaga. Pieseň Shallow pochádza z filmu Zrodila sa hviezda, v ktorom táto speváčka a skladateľka hrá hlavnú úlohu.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Spoluautormi hudby a textu tejto skladby sú Mark Ronson, Anthony Rossomando a Andrew Wyattdouble. Lady Gaga víťaznú pieseň zaspievala na slávnostnom odovzdávaní cien v duete s Bradleym Cooperom, ktorý vo filme hrá ďalšiu hlavnú úlohu a je zároveň režisérom tejto hudobnej romantickej drámy.
Cooper vo filme stvárňuje hviezdu country Jacka Mainea, ktorý objaví neznámu talentovanú speváčku Ally (Lady Gaga). Keď sa obaja vrhnú do vášnivého milostného vzťahu, Jack presvedčí Ally, aby vystupovala vo svetle reflektorov, čo ju katapultuje k sláve. Ide o novú verziu pôvodného filmu z roku 1937.
 
Oscara v kategórii herec v hlavnej úlohe získal Rami Malek
Oscara v kategórii herec v hlavnej úlohe získal v noci na pondelok Rami Malek. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ho ocenila za stvárnenie úlohy zosnulého frontmana britskej rockovej skupiny Queen Freddieho Mercuryho vo filme Bohemian Rhapsody.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Tento britsko-americký biografický film režírovali Bryan Singer a Dexter Fletcher. Snímka sleduje začiatky skupiny, jej závratnú kariéru a celosvetový úspech. Príbeh filmu sa končí v roku 1985, keď skupina Queen vystúpila na charitatívnom koncerte Live Aid na londýnskom štadióne Wembley.
Pre Maleka (37), ktorý je egyptského pôvodu, je to prvý Oscar. Je držiteľom aj Zlatého glóbusu, ceny British Academy Film Awards (BAFTA) i ocenenia Primetime Emmy Award.
 
Oscara v kategórii herečka v hlavnej úlohe získala Olivia Colmanová
Oscara v kategórii herečka v hlavnej úlohe získala v noci na pondelok Olivia Colmanová. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ju ocenila za stvárnenie úlohy vo filme Favoritka.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Tento historický dramatický a komediální film, ktorý vznikol v americko-britsko-írskej koprodukcii, režíroval grécky režisér Jorgos Lantimos.
Dej filmu sa odohráva v Anglicku na začiatku 18. storočia. Film sa zaoberá vzťahmi medzi dvoma sesternicami, ktoré súperia o to, ktorá z nich bude dvornou favoritkou kráľovnej Anny v podaní Britky Olivie Colmanovej.
Colmanová (45) má na konte i dva Zlaté glóbusy a štyri ocenenia British Academy Film Awards (BAFTA).
 
Oscara v kategórii réžia získal Alfonso Cuarón za film Roma
Oscara v kategórii réžia získal v noci na pondelok Alfonso Cuarón. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ho ocenila za režírovanie filmu Roma, informovala tlačová agentúra AFP.
Film sa odohráva na začiatku 70. rokov 20. storočia a je čiastočne autobiografickým opisom výchovy režiséra a scenáristu tohto filmu Alfonsa Cuaróna na predmestí Colonia Roma metropoly Mexiko.
Snímka zachytáva život spolubývajúcej ženy v rodine z mexickej strednej triedy. Ide o portrét domácich konfliktov a spoločenskej hierarchie v politickom chaose 70. rokov.
Cuarón, ktorý je Mexičan, získal za túto snímku zlatú sošku Oscara aj v kategóriách kamera a film v cudzom jazyku.
 
Oscara v kategórii najlepší film získala snímka Zelená kniha
Oscara v kategórii najlepší film získala v noci na pondelok snímka Zelená kniha. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Túto americkú biografickú komediálnu drámu režíroval Peter Farrelly, ktorý ju aj produkoval spolu s Jimom Burkeom, Brianom Curriem, Nickom Vallelongom a Charlesom Wesslerom.
Dej filmu sa odohráva v roku 1962 a je inšpirovaný skutočným príbehom afroamerického jazzového klaviristu Dona Shirleyho, ktorého stvárňuje Mahershala Ali, a italoamerického vyhadzovača Tonyho Vallelongu, ktorého hrá Viggo Mortensen.
Film sa zameriava na ich turné po americkom regióne Deep South na juhu Spojených štátov. Vallelonga je Shirleyho osobným šoférom a telesným strážcom.
Film získal na slávnostnom galavečeri dvoch ďalších Oscarov – v kategórii herec vo vedľajšej úlohe (Mahershala Ali) a pôvodný scenár (Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly).
 
Príspevok Výsledky z udeľovania Oscarov zobrazený najskôr Hlavné správy.