Bratislava 19. marca 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Viacerí analytici aj prezidentskí kandidáti uviedli, že víťazstvom Zuzany Čaputovej a druhým miestom Maroša Šefčoviča voliči vyjadrili túžbu po zmene. Politológ Ján Baránek upozorňuje, že zmenou oproti súčasnej hlave štátu Andrejovi Kiskovi by bolo prezidentovanie Šefčoviča, nie Čaputovej, ktorá razí rovnakú politickú líniu ako Kiska

Na snímke politický analytik Ján Baránek

“Po Kiskovi by bol väčšou zmenou len Šefčovič, aj preto, lebo Kiska podporil Čaputovú, nie Šefčoviča. Doteraz časť ľudí označovalo Čaputovú ako Kisku v sukni…” Poznamenal analytik.
Baránek v rozhovore pre denník Pravda vysvetľuje, že Zuzana Čaputová pri svojich vyhláseniach o zmene zrejme nemá na mysli zmenu v politike prezidenta, ale celkovo politicko-spoločenskú zmenu, i keď sa Čaputová v posledných dňoch dištancovala od Kisku a jeho budúceho politického projektu, o ktorom vraj nič nevie.
Čaputová podľa Baránka naráža hlavne na zmenu pri riešení korupcie. Táto téma nespadá priamo do kompetencií prezidenta. Šefčovič vo vzťahu k zmene doterajšieho prezidentovania Kisku naznačoval, že by bol aktívnejší pri výkone zahraničnej politiky v prospech Slovenska.
Ďalší vývoj pred druhým kolom bude podľa Baránka “testom kapacity Smeru-SD, do akej miery je schopný oslovovať aj voličov iných strán”. Ukazuje sa podľa neho, že Šefčovič, čo sa týka hodnotového systému, sa viac prikláňa na konzervatívnu stranu.
Podľa Baránka bude mať Čaputová problém osloviť týchto voličov. “Tým, že Čaputová je z ľavicovej strany a je liberálka, a ťažko by sa toho mohla zriecť, keďže je podpredsedníčka Progresívneho Slovenska, ktoré malo v týchto otázkach pomerne vyhranené postoje.”
 
 
Príspevok Výsledky prvého kola sú volaním po zmene? Podľa Baránka však Čaputová nepredstavuje “zmenu” v prezidentskom paláci zobrazený najskôr Hlavné správy.