Kyjev 13. júna 2019 (HSP/Ratinggroup.ua/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Najnovšie výsledky prieskumov verejnej mienky na Ukrajine nasvedčujú, že do Najvyššej rady sa dostane 5 (podľa iných prieskumov 4) strán na čele so stranou prezidenta Vladimíra Zelenského „Sluha ľudu“. Podľa prieskumu sociologickej skupiny Ratíng, 69% Ukrajincov sa chce zúčastniť na voľbách, 15% odpovedalo, že sa asi zúčastní na hlasovaní, ďalších 12% nemieni hlasovať a 4% sa ešte nerozhodlo

Na snímke Volodymyr Zelenskyj

Podľa všetkých prieskumov lídrom volebných pretekov zostáva strana prezidenta Vladimíra Zelenského, ktorú podľa prieskumu Ratingu podporí 47,5% voličov. Päťpercentnú bariéru prekročí celkovo päť strán. Bude to ešte „Opozičná platforma – Za život“ /10,4%/, „Európska solidarita“ – bývalý „Blok Petra Porošenka“ /7,9%/, „Baťkivščina“ (Otčina), strana Júlie Tymošenkovej – /7,5%/ a strana „Hlas“ /6,4%/.

Do parlamentu sa asi nedostane strana „Sila a česť“ /4,3%/, „Radikálna strana“ Olega Ľaška /2,5%/, strana „Občianska pozícia“ /2,4%/ a iné, ktoré majú menej ako 2 percentá.

Podľa prieskumu Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie sa do ukrajinského parlamentu dostane 5 strán v rovnakom poradí: na prvom mieste „Sluha ľudu“, na druhom „Opozičná platforma – Za život“, atď. Spoločný prieskum Centra „Sociálny monitoring“ a „Ukrajinského inštitútu sociálnych prieskumov A. Jeremenka“ mal odlišné výsledky a podľa neho sa do parlamentu sa dostanú 4 strany – bude tam chýbať strana „Hlas“.

Ukrajinskí analytici predpokladajú, že sa po parlamentných voľbách domáca a zahraničná politika štátu príliš nezmení: tri zo štyroch strán – hlavných kandidátov na miesta v parlamente budú pokračovať v politike súčasnej vlády.

Eugen Rusnák

Výsledky prieskumu si môžete pozrieť tu

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj