Reykjavik 29. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Brynjar Gauti)

Politická budúcnosť Islandu je po sobotných predčasných parlamentných voľbách zatiaľ nejasná – podľa predbežných výsledkov strany nezískali dostatočný počet hlasov na zostavenie vlády podľa očakávaných kombinácií. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA
Šéf islanskej Strany nezávislosti Bjarni Benediktsson

Islanďania pristúpili k volebným urnám po tom, čo sexuálny škandál, v ktorom figuruje bývalý premiér Bjarni Benediktsson, spôsobil v septembri pád trojstranovej koalície sformovanej pred viac ako ôsmimi mesiacmi.
Konzervatívna Strana nezávislosti, ktorej predsedá Benediktsson, má zatiaľ najväčšiu podporu – okolo 40-tisíc hlasov, avšak mizivý koaličný potenciál.
Potenciálna koalícia strany Ľavicových zelených, Sociálnodemokratickej aliancie a Pirátskej strany zrejme takisto nedosiahla potrebných 32 spoločných kresiel v parlamente.
Strana Žiarivá budúcnosť, ktorej odchod z predchádzajúcej koalície spôsobil 15. septembra pád vlády zrejme neprekročí 5-percentnú hranicu na vstup do parlamentu. Žiarivá budúcnosť vystúpila z koalície po tom, čo obvinila Benediktssonovu konzervatívnu Stranu nezávislosti z krytia zmieneného sexuálneho škandálu.
Konečné výsledky sa očakávajú v nedeľu ráno.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.