Washington/Moskva 13. apríla 2017 (HSP/pravda/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Portál pravda sa venoval návšteve Rexa Tillersona, ministra zahraničných vecí USA v Moskve. Tillerson sa najprv stretol so Sergejom Lavrovom, ministrom zahraničných vecí RF a potom aj s ruským prezidentom Vladimírom Putinom

Rokovania trvali 5 hodín, obe strany zatiaľ  neinformovali o bližších výsledkoch v uvedených rozhovorov. Väčšina odborníkov však poukazuje na skutočnosť, že progres sa pravdepodobne nepodarilo dosiahnuť, pretože pozície oboch strán sú diametrálne odlišné, najmä čo sa týka Sýrie. Tillerson sa od začiatku snažil postaviť Rusko pred ultimátum – alebo si vybrať USA, alebo Asadov režim. Americké ultimátum však neslávilo úspech, Moskva odmieta hovoriť o odstránení Asada.

Na snímke vľavo Sergej Lavrov a Rex Tillerson

Návšteva Tillersona v Moskve korunuje koniec 100 dňového obdobia od inaugurácie Donalda Trumpa. Býva zvykom, že prezident USA po 100 dňoch predstupuje pred odbornú verejnosť a informuje o svojej činnosti. Donald Trump sa však nemá čím chváliť. Jeho rating je nízky, v posledných dňoch stúpol kvôli útoku na sýrsku vojenskú základňu al-Shayrat. Jeho vnútorná i zahraničná politika je však fiaskom (migranti, zdravotnícka reforma, nezamestnanosť, kádrové zmeny, konflikty s protitrumpovskou opozíciou, podozrenie so spolupráce s Rusmi, vzťahy s médiami…)

Útok Tomahawkami v Sýrii pomohol Trumpovi zvýšiť svoje preferencie na americkej scéne, vzťahy s Ruskom sa však poškodili. Donald Trump je hazardný hráč a snaží sa momentálne zo svojho kroku v Sýrii čo najviac vyťažiť. Aktivizuje sa voči Severnej Kórei, Američania uvažujú nad tým, že zaútočia na severokórejské strategické body. Donald Trump môže podobne ako v prípade Sýrie tento krok uskutočniť bez konzultácie s americkými kongresmenmi.

Vojenský útok USA na Severnú Kóreu však môže vyvolať odozvu, Severná Kórea má k dispozícii takmer 70 ponoriek a takisto niekoľko jednoduchých rakiet, schopných niesť jadrové hlavice, ktoré ohrozujú Južnú Kóreu a Japonsko.

Momentálne úroveň dôvery medzi Ruskom a USA značne poklesla, Ruskoodsúdilo agresiu USA a vetovalo rezolúciu USA o použití chemických zbraní v  Sýrii. USA sú pripravené sprísniť sankcie proti Rusku. Celkovo vzťahy medzi oboma krajinami vstupujú do fázy turbulentnosti a ako sa budú tieto vzťahy vyvíjať ukážu najbližšie týždne.

Ruský portál izvestia včera večer zverejnil prvé informácie o rozhovore medzi Lavrovom a Tillersonom. Hlava ruskej diplomacie Sergej Lavrov označil rozhovory s americkým kolegom za otvorené a veľmi dôležité. Podľa Lavrovových slov sa v rozhovoroch obaja ministri venovali širokému spektru otázok, ktoré sú kľúčovými otázkami pre oba štáty a majú význam nielen pre rozvoj dvojstranných vzťahov, ale aj pre ďalší vývoj medzinárodných vzťahov.

Sergej Lavrov a Rex Tillerson sa zhodli, že vzájomné vzťahy medzi Ruskom a USA nie sú práve najlepšie, existuje množstvo problémov, ktoré je potrebné riešiť a ktoré vznikli ešte kvôli pôsobeniu predchádzajúcej americkej politickej administratívy.

Obe krajiny sa zhodli v potrebe rozhodného boja proti medzinárodnému terorizmu. Túto tému posudzovali aj obaja prezidenti – Vladimír Putin a Donald Trump v čase svojich telefonických rozhovorov.

Základné informácie o stretnutí so Sergejom Lavrovom poskytol aj Rex Tillerson. Podľa jeho slov sa posudzovala aj budúcnosť sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Američania sú presvedčení, že doba politického pôsobenia Bašára Asada sa blíži ku koncu.

Tillerson uviedol, že Asad a jeho ľudia sú zodpovední za vojnu, ktorá sužuje Sýriu už niekoľko rokov. Rusko ako blízky spojenec Sýrie môže podľa Tillersona pomôcť Asadovi zmieriť sa s realitou politického konca. Američania sú presvedčení, že odchod Asada musí prejsť kontrolovane a organizovane.

Sergej Lavrov uviedol, že Rusko nevsádza v Sýrii na žiadnu konkrétnu osobu, to sa týka aj pozície Asada. “Sýrčania sa musia dohodnúť sami,” uviedol minister zahraničných vecí RF. Rusi sledujú prioritne svoje vlastné ciele v Sýrii a na Blízkom východe.

Americký prezident Donald Trump hodnotí Tillersonovu misiu v Moskve ako veľmi úspešnú.