Bratislava 11. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Počas volebnej soboty bolo otvorených viac ako 6000 volebných miestností. V týchto voľbách bolo možné voliť o dve hodiny dlhšie oproti minulosti, volebné miestnosti boli otvorené do 22. hodiny. Prinášame Vám výsledky volieb

Ilustračné foto

Nezávislí kandidáti získali v komunálnych voľbách 1220 postov – 42,47 percent. Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD získala 590 postov – 20,54 percent, spolu s SNS ďalších 140 – 4,87 percent. Samotná SNS má 160 starostov a primátorov 5,57 percent. Mimoparlamentná KDH získalo 157 postov 5,46 percent. Tretia koaličná strana Most-Híd má 127 – 4,47 percent, mimoparlamentná SMK 113 postov – 3,93 percent.
 
08:20 Staronovou primátorkou Zvolena je Lenka Balkovičová. Primátorkou Zvolena na ďalšie volebné obdobie bude Lenka Balkovičová (nezávislá). S počtom získaných hlasov 5059 (37,4 percenta) tak v sobotných komunálnych voľbách obhájila svoju doterajšiu pozíciu. Vyplýva to z výsledkov, ktoré po sčítaní 100 percent hlasov zverejnila internetová stránka Štatistického úradu SR.

Vo Zvolene odovzdalo hlas kandidátom na primátora 13.530 voličov. Účasť vo voľbách dosiahla 39 percent. Voliči si vyberali hlavu mesta spomedzi piatich kandidátov.
 
07:20 Bytču naďalej povedie Miroslav Minárčik. Mesto Bytča naďalej povedie doterajší primátor, 51-ročný Miroslav Minárčik (Smer-SD), ktorý zvíťazil spomedzi troch kandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré Štatistický úrad SR zverejnil na svojej internetovej stránke.

Miroslav Minárčik získal 2918 hlasov (68,83 percenta) z 4239 platných hlasov. Volebná účasť v Bytči dosiahla 46,59 percenta.
 
07:39 Novým primátorom Komárna bude Béla Keszegh. Novým primátorom Komárna sa stal 42-ročný Béla Keszegh, ktorý kandidoval ako nezávislý. Svoj hlas mu odovzdalo 4189 voličov. Súčasný viceprimátor nahradí vo funkcii doterajšieho primátora Lászlóa Stubendeka, ktorý nekandidoval. O post primátora sa uchádzalo šesť kandidátov. Voliči odovzdali celkovo 8187 platných hlasov, informovala o tom mestská volebná komisia v Komárne. 

Mestské zastupiteľstvo v Komárne ovládnu nezávislí poslanci. Z celkového počtu 25 kresiel im bude patriť 19 kresiel. Po troch zástupcoch budú mať v komárňanskom mestskom zastupiteľstve Most – Híd, Maďarská kresťanskodemokratická aliancia – Magyar Kereszténydemokrata Szövetség a Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja.
 
04:30 Rimavskú Sobotu aj naďalej povedie Jozef Šimko. Mesto Rimavská Sobota povedie aj v nasledujúcom volebnom období doterajší primátor Jozef Šimko (nezávislý). Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR na svojej internetovej stránke. Šimko získal dovedna 5081 hlasov (58,02 percenta) z celkovo 8757 platných hlasov. Volebná účasť v Rimavskej Sobote dosiahla úroveň 46,88 percenta.

 
04:09 Námestovo bude mať nového primátora, je ním Milan Hubík. Novým primátorom Námestova sa stane obchodný zástupca Milan Hubík (nezávislý). Vyplýva to z neoficiálnych priebežných výsledkov, ktoré TASR poskytol zapisovateľ mestskej volebnej komisie v Námestove Martin Panek. Hubík získal celkom 1616 hlasov, doterajší primátor Námestova Ján Kadera (Smer-SD, SNS) 1127 a Dávid Tarčák dostal 727 hlasov. Volebná účasť v Námestove dosiahla 55,35 percenta.
 
03:55 V Ilave vystrieda Štefana Daška v primátorskom kresle Viktor Wiedermann. Novým primátorom Ilavy bude nezávislý kandidát, 49-ročný ekonóm Viktor Wiedermann. V sobotných (10. 11.) komunálnych voľbách získal 1740 hlasov (69,96 %) a vo funkcii vystrieda Štefana Daška (nezávislý). Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR. 
O primátorské kreslo sa v najmenšom okresnom meste Trenčianskeho samosprávneho kraja uchádzali okrem víťaza aj 54-ročný Štefan Daško (nezávislý), 54-ročný vedúci finančno-majetkového oddelenia Peter Proszczuk (nezávislý), 41-ročný kultúrny referent Eduard Štencl (ĽSNS) a 37-ročný manažér Rastislav Turičík (nezávislý).
V komunálnych voľbách v roku 2014 kandidovalo v Ilave na post primátora sedem kandidátov. Zvíťazil Daško (921 hlasov) pred Pavlom Čiernikom (538) a Wiedermannom (369).
 
03:51 Prievidzu povedie aj nasledujúce štyri roky Katarína Macháčková. Prievidzu aj nasledujúce štyri roky povedie Katarína Macháčková (Spolu-občianska demokracia). V sobotňajších (10.11.) voľbách do orgánov samosprávy obcí porazila svojich šiestich protikandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov volieb volebného štábu Macháčkovej.
“Ja sa veľmi teším, teším sa, že pravda a láska zvíťazila nad lžou a nenávisťou a nad antikampaňou, ktorá tu bola,” povedala po víťazstve Macháčková. Svojim voličom staronová primátorka poďakovala za dôveru, úprimne si ich podľa svojich slov váži a nesklame ich. 

“Máme pripravených veľa projektov, ktoré sú už pripravené na realizáciu, či už sú to cyklotrasy, najväčšou vecou však je konverzia a ja chcem byť pritom, a ja chcem chrániť záujmy ľudí a nie súkromnej spoločnosti,” načrtla ďalej Macháčková. Baníkom, ktorí ju nevolili, odkázala, že bude vždy zastupovať ich záujmy a bude sa snažiť o to, aby si našli prácu a aby Prievidza bola mestom, kde budú žiť spokojne.
Macháčková povedie metropolu hornej Nitry tretie volebné obdobie, čo je v novodobej histórii mesta po prvý raz. “Je to pre mňa zodpovednosť, záväzok, je to moje mesto, ktoré nadovšetko milujem, je žijem tu, chcem tu žiť a ja verím, že náš región raz privediem do obdobia rozmachu a toto obdobie využijeme na rozvoj. Verím, že na to máme, že ľudia, ktorí tu žijú, sú schopní a že konverziu dokážeme využiť a raz vyjdeme z toho víťazne, budú tu pracovné príležitosti, náš región bude zaujímavý pre mladé rodiny a že tu ľudia budú chcieť žiť. A na to sa veľmi teším,” dodala.
Najväčším súperom Macháčkovej bol vo voľbách Richard Takáč (Smer-SD, SNS, SZ). Volebné výsledky podľa svojich slov rešpektuje, zároveň zagratuloval Macháčkovej k pravdepodobne opätovnému zvoleniu a poďakoval voličom, ktorí prišli voliť. “Teším sa, že to číslo je vyššie ako pred štyrmi rokmi. Samozrejme, chcem poďakovať aj voličom, ktorí dali hlas mne. To číslo nie je malé. Určite, v prípade, ak budem zvolený aj ako poslanec, budem sa snažiť napĺňať svoj volebný program. Spoločne aj s kolegami poslancami budem robiť všetko preto, aby Prievidza bola krajšia, modernejšia a transparentnejšia,” skonštatoval.
 
03:51 Novým primátorom Revúcej sa stal Július Buchta. Mesto Revúca povedie v nasledujúcom volebnom období doterajší viceprimátor Július Buchta (Smer-SD, SNS). Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR na svojej internetovej stránke. Buchta získal dovedna 1760 hlasov (48,41 percenta) z celkovo 3635 platných hlasov. Volebná účasť v Revúcej dosiahla úroveň 36,95 percenta.

 
03:47 Turčianske Teplice opäť povedie Igor Hus. Turčianske Teplice povedie aj nasledujúce volebné obdobie Igor Hus (nezávislý). Úradujúci primátor v sobotňajších (10.11.) voľbách do orgánov samosprávy obcí porazil svojich troch mužských protikandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov volieb, ktoré tamojšia mestská volebná komisia zverejnila na webe mesta.

“Nebolo to jednoduché, ale potešilo ma, že mi voliči dali dôveru vo všetkých siedmich volebných okrskoch, ktoré boli v Turčianskych Tepliciach. Pre mňa je to výzva, takisto je výsledok zaväzujúci. Chcem pokračovať vo výzvach, ktoré som začal a verím, že ich dotiahneme do zdarného konca,” povedal pre TASR Hus.
Nie sú to podľa neho ľahké rozhodnutia, urobil ich pár i nepopulárnych a verí, že jeho pokračujúcu prácu ľudia ocenia.
Hus získal vo voľbách do orgánov samosprávy obcí 1849 hlasov. Druhý skončil Erik Štefák (nezávislý) so 726 hlasmi. Hus povedie kúpeľné mesto druhé volebné obdobie.
 
03:45 Primátorom Nový Zámkov zostáva Otokar Klein. Primátorom Nových Zámkov zostáva aj na nasledujúce štyri roky 44-ročný Otokar Klein, ktorý kandidoval ako nezávislý. Podľa informácií zo Štatistického úradu SR súčasný novozámocký primátor obhájil svoju funkciu. Z celkového počtu 11.532 odovzdaných platných hlasovacích lístkov získal 8113 hlasov. Kleina tak vo funkcii potvrdilo 70,35 percenta hlasujúcich voličov. Volebná účasť v Nových Zámkoch dosiahla 35,29 percenta.

 
03:45 Ružomberok bude najbližšie štyri roky opätovne viesť Igor Čombor. Mesto Ružomberok bude najbližšie štyri roky opätovne viesť úradujúci primátor Igor Čombor (nezávislý). Vyplýva to zo zápisnice, ktorú v nedeľu zverejnila mestská volebná komisia na webovej stránke mesta Ružomberok.
“Ružomberok ukázal, že má v sebe chuť pokračovať v tom, v čom začal už pred štyrmi rokmi. Ďakujem všetkým Ružomberčanom – i tým, ktorí mi nedali hlas, že ukázali občiansku uvedomelosť, ktorá sa ukázala ich príkladným postojom. Ružomberok je mestom, kde sa uplatňujú všetky prvky občianskej spoločnosti a demokracie,” uviedol Čombor pre TASR.

Úradujúci primátor získal 3665 hlasov, Karol Javorka (nezávislý) 3131, Róbert Kolár (nezávislý) 2746 a Ján Bednárik (KDH) 1986. Volebná účasť dosiahla 49,4 percenta.
 
03:40 Staronovým primátorom Liptovského Mikuláša bude Ján Blcháč. Liptovský Mikuláš bude nasledujúce štyri roky opätovne viesť úradujúci primátor Ján Blcháč (Smer-SD, SNS, Národná koalícia). Vyplýva to z neoficiálnych priebežných výsledkov, ktoré pre TASR poskytla zapisovateľka mestskej volebnej komisie Miroslava Javornická.
“Chcem vyjadriť poďakovanie všetkým obyvateľom Liptovského Mikuláša, ktorí prišli voliť. V nasledujúcich štyroch rokoch budem pokračovať v prinášaní rukolapných výsledkov, ktoré pozdvihnú naše mesto, zlepšia život našim obyvateľom a dostanú Mikuláš na mapu popredných hospodárskych, kultúrnych a inovatívnych centier našej vlasti. Verím, že vašu dôveru nesklamem a o štyri roky si budeme môcť spoločne povedať, že žijeme v meste s modernou infraštruktúrou, s úhľadnou zeleňou, s novými obytnými štvrťami, s pulzujúcim centrom, s príťažlivou atmosférou a so vzájomným porozumením,” reagoval Blcháč pre TASR.

V súboji troch kandidátov získal Blcháč 5756 hlasov, Vincent Kultan (SaS, OĽaNO, KDH, Nova, Šanca, OKS, Spolu – občianska demokracia) 4759 hlasov a Martin Chrapčiak (nezávislý) 796 hlasov. Volebná účasť v Liptovskom Mikuláši dosiahla 43,9 percenta.
 
03:39 Primátorom Šale zostáva Belický, 15 poslancov z 21 je nezávislých. Staronovým primátorom Šale sa stal Jozef Belický. Kandidoval ako nezávislý kandidát, svoj hlas mu odovzdalo 3550 voličov. Ako potvrdil predseda mestskej volebnej komisie František Botka, v zozname voličov bolo zapísaných 18.505 voličov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 4487 voličov, platných bolo 4411 hlasovacích lístkov. 
Belický bol jediným kandidátom na post primátora, čo sa stalo prvýkrát v histórii mesta od demokratických volieb v roku 1990. „Budem kontinuálne pokračovať vo svojej práci. Dokončia sa rozbehnuté projekty, ako sú rekonštrukcia Spoločenského domu vo Veči, rekonštrukcia cesty na Hornej ulici a ďalšie významné projekty. Začneme sa veľmi intenzívne zaoberať športovo-oddychovým areálom, teda kúpaliskom a zimným štadiónom. Budeme sa starať o to, aby sme získali prostriedky na obnovu Kultúrneho domu v Šali, ktorý to už naozaj potrebuje. Začneme pripravovať plán väčšej opravy miestnych ciest a chodníkov,” spresnil svoje vízie staronový primátor.

Voliči si zvolili aj nové 21-členné mestské zastupiteľstvo. Tvoriť ho bude 15 nezávislých poslancov, dvaja poslanci za Smer-SD a po jednom poslancovi budú mať zastúpenie politické strany Most-Híd, KDH, SPOLU – občianska demokracia a SaS, OĽaNO. V súčasnom zastupiteľstve je deväť nezávislých poslancov, piati nominanti Smeru-sociálna demokracia, dvaja nominanti SDKÚ-DS, NOVA, dvaja poslanci za Most–Híd. Po jednom poslancovi majú v šalianskom mestskom parlamente zastúpenie KDH, TIP a SaS.
 
03:30 Post starostky Čunova obhájila Ferenčáková. Starostkou Čunova zostane aj naďalej Gabriela Ferenčáková. V sobotňajších (10.11.) voľbách ju podporilo 63,03 percenta voličov, dokopy získala 535 hlasov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR. V Čunove sa na voľbách zúčastnilo 72,86 percenta voličov, voliť ich mohlo dokopy 1194. Ferenčáková kandidovala s podporou SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina – Boris Kollár, OKS, Nova, Zmena zdola a DÚ. Jej protikandidátom bol podnikateľ Marián Krist (nezávislý).

 
03:17 Novým primátorom Martina sa stane Ján Danko. Novým primátorom Martina sa stane 68-ročný Ján Danko (nezávislý), ktorý zvíťazil spomedzi ôsmich kandidátov. Vyplýva to zo zápisnice, ktorú zverejnila mestská volebná komisia na internetovej stránke mesta Martin.

Danko získal 5631 hlasov (29,77 percenta) z 18.914 platných hlasov. Volebná účasť v Martine dosiahla 41,54 percenta.
 
03:10 Vo Vranove nad Topľou zostáva primátorom Ján Ragan. Vo Vranove nad Topľou zostáva primátorom Ján Ragan (nezávislý). Svoj hlas mu odovzdalo 2765 voličov. Vyplýva to z konečných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnili na webovej stránke mesta.

“V prvom rade chcem poďakovať všetkým ľuďom vo Vranove nad Topľou, ktorí mi dali svoj hlas, ktorí mi dali svoju dôveru. Je to pre mňa určite veľký záväzok a určite urobím preto maximum, aby sme boli aj naďalej také úspešné mesto ako doteraz. Urobili sme v uplynulých štyroch rokoch veľký kus roboty,” uviedol v reakcii pre TASR. Podľa jeho ďalších slov je to výsledok nielen jeho práce, ale aj práce zamestnancov mesta a poslancov mestského zastupiteľstva. “Vranov si zaslúži byť medzi najlepšími mestami na Slovensku a verím, že ľudí nesklamem aj v ďalších štyroch rokoch,” doplnil.
Na druhom mieste skončil podľa neoficiálnych konečných výsledkov Igor Šesták (KDH, OĽaNO, Sme rodina-Boris Kollár, NOVA a SPOLU-OD) s počtom hlasov 2467. Tretí bol Jozef Baran (Smer-SD, SNS), ktorému odovzdalo hlas 1330 voličov. Na štvrtej priečke s počtom hlasov 410 skončil Pavol Molčan (nezávislý) a posledným bol Jozef Mihalčin (Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko), ktorý získal 403 hlasov.
 
03:08 Primátorkou Topoľčian sa stala Alexandra Gieciová. Novou primátorkou Topoľčian sa stala 45-ročná Alexandra Gieciová, ktorá kandidovala ako nezávislá. Podľa priebežných neoficiálnych informácií zo Štatistického úradu SR súčasná prednostka mestského úradu získala 5148 hlasov z celkového počtu 8952 odovzdaných platných hlasovacích lístkov.

Gieciová nahradí vo funkcii 59-ročného Petra Baláža, ktorý bol primátorom Topoľčian od roku 2006. V týchto komunálnych voľbách sa o funkciu uchádzal s podporu strán Smer-SD, SNS a Strany zelených. Volebná účasť v Topoľčanoch dosiahla 40,61 percenta.
 
03:04 Novým primátorom Senice sa stal Džačovský, vymení Grimma. V Senici sa novým primátorom podľa neoficiálnych výsledkov stal Martin Džačovský, ktorý bol doteraz poslancom v mestskom zastupiteľstve.
Pri voľbe primátora odovzdalo platné volebné hlasy 6512 z 17.167 oprávnených voličov. O post primátora sa uchádzalo spolu deväť kandidátov. Džačovský získal 2109 hlasov. “Tím Senica, s ktorým som išiel spoločne do volieb, získal post primátora, a z 11 kandidátov na poslancov sa do mestského zastupiteľstva dostalo desať. Ďakujem Senici, je to obrovská zodpovednosť a teším sa na prácu. Od občanov si prosíme veľa pozitívnej energie,” uviedol po zverejnený výsledkov Džačovský.

Druhý skončil ďalší poslanec mestského zastupiteľstva Peter Hutta s 1376 hlasmi. Na treťom mieste skončil dosluhujúci primátor Branislav Grimm so ziskom 1364 hlasov.
 
03:02 Primátorom Čadce zostane Milan Gura. Primátorom Čadce zostane 53-ročný Milan Gura (nezávislý), ktorý zvíťazil v konkurencii troch kandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré Štatistický úrad SR zverejnil na svojej internetovej stránke. Milan Gura získal 3170 hlasov (37,79 percenta) z 8388 platných hlasov. Volebná účasť v Čadci dosiahla 42,86 percenta.

 
02:59 Novým primátorom Dolného Kubína bude Ján Prílepok. Mesto Dolný Kubín bude nasledujúce štyri roky viesť nový primátor Ján Prílepok (nezávislý). Vyplýva to z neoficiálnych priebežných výsledkov, ktoré pre TASR v nedeľu poskytol predseda mestskej volebnej komisie v Dolnom Kubíne Anton Ošťadnický.

Prílepok získal 3798 hlasov a porazil tak o 2904 hlasov druhého nezávislého kandidáta Pavla Hešku. Na treťom mieste sa umiestnil rovnako nezávislý kandidát Ján Beňuš s 795 hlasmi. Počas soboty (10.11.) prišlo odovzdať svoj hlas celkom 6793 oprávnených voličov, čo predstavuje volebnú účasť 44,65 percenta.
“V Dolnom Kubíne prebiehali počas celého dňa voľby pokojne a nezaznamenali sme žiadne závažné priestupky a nedostatky. Počas dňa bola v našom meste vysoká účasť a do volebných miestností chodili všetky vekové skupiny,” zhodnotil Ošťadnický.
 
02:57 Primátorský post v Malackách obhájil Juraj Říha. Post primátora Malaciek v komunálnych voľbách obhájil Juraj Říha, ktorý kandidoval ako nezávislý. Podľa neoficiálnych výsledkov zverejnených na webovej stránke mesta získal 5043 hlasov, čo predstavuje takmer 87 percent.

“K úspechu stačí štyri roky poctivo pracovať a ľúbiť toto mesto. Ďakujem všetkým za obrovskú podporu a vzpruhu do ďalšej práce. Blahoželám aj novozvoleným poslancom a teším sa na spoluprácu počas ďalších štyroch rokov,” uviedol v reakcii na výsledky Říha.
Druhý v poradí skončil nezávislý kandidát Marian Novota, ktorý získal 712 hlasov.
Podľa informácií mesta voliči vo voľbách odovzdali 5799 hlasov.
 
02:55 Novým primátorom Rožňavy bude Michal Domik. Mesto Rožňava povedie v nasledujúcom volebnom období Michal Domik (nezávislý), ktorý porazil súčasného primátora Pavla Burdigu a ďalších štyroch kandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR na svojej internetovej stránke.

Domik získal dovedna 1796 (32,87 percenta) z celkovo 5463 platných hlasov. Volebná účasť v Rožňave dosiahla úroveň 36,67 percenta.
 
02:42 Primátorom Levíc sa stal súčasný viceprimátor Ján Krtík. Novým primátorom Levíc sa stal 56-ročný Ján Krtík, ktorý kandidoval ako nezávislý. Terajší zástupca primátora získal 2920 hlasov z celkového počtu 9447 platných voličských lístkov, informovali členovia mestskej volebnej komisie v Leviciach. 
Krtík nahradí vo funkcii Štefana Mišáka, ktorý sa rozhodol nekandidovať. Primátorom Levíc bol 16 rokov. „Mám 65 rokov. Treba dať priestor niekomu s novými nápadmi a novou energiou,” skonštatoval Mišák. O kreslo primátora Levíc sa uchádzalo šesť kandidátov.

 
02:41 Bánovce nad Bebravou povedie Rudolfa Novotná. Bánovce nad Bebravou povedie nasledujúce volebné obdobie pedagogička a školská psychologička Rudolfa Novotná (nezávislá). Mestská a trenčianska krajská poslankyňa porazila v sobotňajších (10.11.) voľbách do orgánov samosprávy obcí svojich šiestich protikandidátov, vrátane súčasného primátora Mariána Chovanca (nezávislý). Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov volieb, ktoré TASR poskytla tamojšia mestská volebná komisia.

“Predstavila som občanom Bánoviec moju víziu rozvoja mesta. Pracujem ako poslankyňa v meste už osem rokov, to znamená, že aj reálne viem, čo mesto potrebuje. Kde sú jeho silné a slabé stránky, tieto analýzy som si robila veľmi často,” povedala pre TASR Novotná v reakcii na výsledky volieb.
Budúca primátorka má podľa svojich slov záujem pokračovať v projektoch, s ktorých realizáciou začalo súčasné vedenie mesta, zároveň chce priniesť nové projekty. Za svoje priority označila okrem iného vybudovanie domova dôchodcov, ktorý v Bánovciach nad Bebravou doposiaľ chýba, vybudovanie bytov pre mladých ľudí a riešenie dopravnej a parkovacej politiky.
Súčasný primátor svojej nástupkyni v reakcii zablahoželal a poprial všetko dobré.
Novotná získala vo voľbách do orgánov samosprávy obcí 2464 hlasov od voličov, druhý skončil súčasný primátor, ktorý dostal 2205 hlasov.
 
02:37 Primátorom Liptovského Hrádku zostane Branislav Tréger. Primátorom najmenšieho mesta na Liptove – Liptovského Hrádku, zostane Branislav Tréger (nezávislý). Vyplýva to z neoficiálnych priebežných výsledkov, ktoré pre TASR v nedeľu poskytla členka mestskej volebnej komisie v Liptovskom Hrádku Martina Harichová.

Tréger vyhral s výrazným náskokom, získal celkom 2831 hlasov. Jeho jediný protikandidát Jaroslav Jurčo, nominant strany ĽSNS, dostal 105 hlasov. Volebná účasť v Liptovskom Hrádku dosiahla 48 percent.
 
02:36 Anton Danko sa po štyroch rokoch vráti na post primátora Popradu. Staronovým primátorom Popradu sa stal Anton Danko. Podľa neoficiálnych výsledkov porazil svojich protivníkov a po štvorročnej pauze tak bude opäť zastávať najvyššiu funkciu v meste.

“Som milo prekvapený a šťastný, je to veľký záväzok pre mňa, že mi Popradčania opäť dali dôveru po štyroch rokoch,” uviedol Danko, ktorý mesto viedol tri volebné obdobia po sebe. Vo sobotňajších (10.11.) voľbách kandidoval ako nezávislý. Dodal, že o svojich prioritách na nasledujúce štyri roky bude informovať neskôr.
 
02:27 Post primátorky Lučenca obhájila Alexandra Pivková. Na čele Lučenca bude aj v nasledujúcom volebnom období súčasná primátorka Alexandra Pivková (nezávislá). Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR na svojej internetovej stránke.

A. Pivková získala dovedna 4437 hlasov (66,22 percenta) z celkovo 6700 platných hlasov. Volebná účasť v Lučenci dosiahla úroveň 30,51 percenta.
 
02:26 Vo Vysokých Tatrách obhájil post Ján Mokoš, v Kežmarku Ján Ferenčák. Primátorom Kežmarku ostáva aj v ďalšom volebnom období Ján Ferenčák, ktorý kandidoval s podporou koalície strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré predbežne zverejnil Štatistický úrad SR.

V Kežmarku prišlo k urnám takmer 38 percent z viac ako 13.200 oprávnených voličov. Súčasný primátor presvedčil vo voľbách cez 82 percent z nich.
Piatykrát obhájil post primátora Vysokých Tatier aj Ján Mokoš (nezávislý). Informovala o tom hovorkyňa jeho kampane Radka Novotná s tým, že súčasný primátor počtom hlasov 553 predbehol svojho najväčšieho rivala Alexandra Gálfyho o 108 hlasov.
Mesto Vysoké Tatry tak bude podľa Mokoša pokračovať v rozbehnutých projektoch. “Chcel by som sa poďakovať všetkým voličom, ktorí sa nenechali ovplyvniť nečistou kampaňou mojich súperov. Tatranci volili rozumom i srdcom. Vážim si každý jeden voličský hlas, ktorý je pre mňa zároveň záväzkom dokončiť rozbehnuté projekty, ktoré prispejú k zlepšeniu kvality života v meste,” konštatoval primátor.
 
02:26 Podľa predbežných výsledkov je v Humennom víťazom Meričko. Podľa predbežných výsledkov sa víťazom sobotňajších (10.11.) komunálnych volieb v Humennom stal kandidát na primátora Miloš Meričko (OĽaNO, KHD, SaS, Strana občianskej ľavice, Strana práce, Progresívne Slovensko, Spolu – občianska demokracia). Dosluhujúca primátorka Jana Vaľová (Smer-SD) priznala prehru na sociálnej sieti.

Meričko berie výhru s veľkou pokorou a rešpektom. “Pretože to nie je jednoduché byť primátorom a byť zodpovedný za ľudí. Pre mňa je asi taká kľúčová vec zmeniť atmosféru v našom meste, aby bola voľnejšia, aby sa tu naozaj ľudia nerozdeľovali na tých našich a tých ostatných. Chcel by som, aby sa opäť podarilo vytvoriť v Humennom atmosféru pokoja, spolupráce,” uviedol pre TASR v reakcii na predbežné výsledky. Aj keď nateraz nevie, aké bude zloženie mestského zastupiteľstva, pevne verí, že všetci novozvolení poslanci budú ťahať za jeden koniec povrazu spolu s primátorom “a že sa nám podarí v tom meste urobiť pre ľudí mnoho dobrých vecí”.
Podľa vlastných slov očakával, že predvolebná kampaň nebude veľmi pekná. “Obzvlášť z jednej strany, žiaľ, to sa aj splnilo,” podotkol s tým, že ako kandidát si bol vedomý toho, že vstupuje do arény, “kde sa nejaké údery dostávajú”. “Ale to, že do toho bola zatiahnutá moja rodina, deti a tak ďalej, to myslím, že už prekročilo všetky medze, ale, chvalabohu, je to za nami a treba urobiť nejakú hrubú čiaru a naozaj, ak chceme zmeniť atmosféru v našom meste, tak budeme musieť aj my byť trošku tolerantnejší,” uzavrel.
 
02:21 Podľa predbežných výsledkov bude primátorom Piešťan Peter Jančovič. Novým primátorom Piešťan by sa podľa priebežných neoficiálnych výsledkov mal stať Peter Jančovič (nezávislý). Doterajší mestský poslanec porazil súčasného primátora Miloša Tamajku a ďalších sedem protikandidátov. 

Pre TASR uviedol, že ho priazeň voličov veľmi potešila, vyjadril presvedčenie, že ich hlasy získal na základe svojej práce v mestskom zastupiteľstve, pretože na predvolebnú kampaň minul iba 907 eur.
Medzi prvé potrebné opatrenia po nástupe do funkcie považuje sfunkčniť mestský úrad, ktorý nie je podľa Jančovičových slov v dobrej kondícii. “Prvé, čo bude treba urobiť, je hovoriť s poslancami o ich víziách o meste,” uviedol.
 
02:14 Novým primátorom Kysuckého Nového Mesta sa stane Marián Mihalda. Novým primátorom Kysuckého Nového Mesta sa stane 45-ročný Marián Mihalda (nezávislý), ktorý zvíťazil spomedzi desiatich kandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré Štatistický úrad SR zverejnil na svojej internetovej stránke.

Mihalda získal 2255 hlasov (38,18 percenta) z 5906 platných hlasov. Volebná účasť v Kysuckom Novom Meste dosiahla 47,81 percenta.
 
02:09 Na primátorský post v Skalici nastúpi prvýkrát žena, je ňou Anna Mierna. Novou primátorkou mesta Skalica sa podľa neoficiálnych výsledkov stala Anna Mierna (NOVA, SaS, OĽaNO). Potvrdil to predseda volebnej komisie v Skalici Michal Srholec.
Mierna získala podľa neoficiálnych výsledkov 1590 hlasov a nezávislú kandidátku Oľgu Luptákovu predstihla o 176 hlasov “Zatiaľ máme neoficiálne výsledky, keďže sme ich ešte neodovzdali, ale môžem potvrdiť, že víťazom volieb sa stala Anna Mierna pred Oľgou Luptákovou,” uviedol predseda volebnej komisie. Na treťom mieste skončil nezávislý kandidát Milan Roman, ktorý získal 847 hlasov. Dosluhujúci primátor Ľudovít Barát skončil na piatom mieste z deviatich kandidátov so ziskom 760 hlasov.

Ako Srholec ďalej dodal, voľby mali nerušený priebeh. Personálne aj materiálne boli dobre zabezpečené a vo volebnej komisii nezaznamenali žiadne rušivé momenty. “Je to prekvapenie, že zvíťazila žena. Ale je taká doba, že ženy idú do popredia. Už počas predvolebnej kampane boli kandidátky výrazné. Nová krv môže byť prínosom. Verím, že skúsenosti, ktoré nová primátorka má, využije aj vo vedení mesta,” skonštatoval Srholec, ktorý bol primátorom Skalice v rokoch 1994 až 2002.
 
02:08 Primátor Hlohovca Miroslav Kollár priznal volebnú prehru. Neúspech vo voľbách a odchod z radnice priznal na sociálnej sieti primátor Hlohovca Miroslav Kollár (nezávislý). Napísal, že so spolupracovníkmi odrobili “skvelé štyri roky, žiaľ nestačilo to”. Poďakoval všetkým Hlohovčankám a Hlohovčanom za podporu a zaželal mestu skvelú budúcnosť. 

Kollár mal troch protikandidátov, jedným z nich bol bývalý viceprimátor Oliver Pestún, podľa priebežných neoficiálnych výsledkov pravdepodobný víťaz volieb. Zhruba v polovici volebného obdobia ho Kollár odvolal pre pretrvávajúce nezhody z funkcie a odvtedy Pestún ostro kritizoval primátorovu prácu.
 
02:05 Tvrdošínskym primátorom zostáva aj naďalej Ivan Šaško. Primátorom mesta Tvrdošín zostáva aj nasledujúce volebné obdobie Ivan Šaško (nezávislý). Úradujúci primátor porazil v sobotňajších (10.11.) komunálnych voľbách štyroch protikandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych priebežných výsledkov, ktoré TASR poskytla zapisovateľka mestskej volebnej komisie v Tvrdošíne Klementína Šaradinová.

Šaško vyhral s veľkým náskokom, získal 2530 hlasov. Nezávislý kandidát Erik Gandi dostal 1035 hlasov, Milan Kuriak (OĽaNO) 315, Ivan Plevík (nezávislý) 166 a Ján Šavol (Sme rodina – Boris Kollár) 28.
 
01:56 Post primátora v Novom Meste nad Váhom obhájil Jozef Trstenský. V kresle primátora Nového Mesta nad Váhom bude aj v nasledujúcom štvorročnom volebnom období Jozef Trstenský (Smer-SD). Informuje o tom mesto na svojej webovej stránke.

Úradujúcemu primátorovi mesta dalo hlas 3738 voličov, druhý v poradí, viceprimátor Vladimír Fraňo získal 2003 hlasov.
 
01:47 Primátorsky post v Myjave obhájil Pavel Halabrin. Primátorom Myjavy zostane aj v najbližšom štvorročnom volebnom období úradujúci primátor Pavel Halabrín (Starostovia a nezávislí kandidáti). Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb.
V Myjave mohlo využiť svoje volebné právo 9718 oprávnených voličov, do volebných miestností sa dostavilo 3974 voličov, z ktorých bolo platných 3898 hlasov. “Volebná účasť v Myjave dosiahla hodnotu 40,89 percent a bola vyššia, ako pri komunálnych voľbách v roku 2014. Pred štyrmi rokmi prišlo k volebným urnám 33 percent voličov,” uviedol hovorca mesta Myjava Marek Hrin.
Voliči v Myjave si vyberali z dvojice kandidátov. Halabrín získal 2609 platných hlasov, jeho protikandidát Jaroslav Foltín, ktorý kandidoval ako nezávislý, získal 1289 hlasov.
 
01:44 V Starej Ľubovni sa za víťaza považuje primátor Tomko. Primátorom Starej Ľubovne ostáva v novom volebnom období Ľuboš Tomko (nezávislý). Pre TASR potvrdil, že získal viac ako 4100 hlasov a považuje sa za víťaza volieb. “V týchto voľbách som získal veľmi silný mandát, čo je záväzok a zodpovednosť, aby sme mesto posúvali naďalej dopredu. Myslím si, že tento výsledok je ocenením našej doterajšej práce,” konštatoval Tomko.

Dokončenie zimného štadióna, rekonštrukcia plavárne a vybudovanie juhovýchodného obchvatu sú hlavnými prioritami, na ktorých chce v najbližších rokoch pracovať. “Netrpezlivo čakám aj na zloženie mestského zastupiteľstva, ktoré je veľmi dôležitou súčasťou našej vízie. Máme však také indície, že veľmi by sa to meniť nemalo,” dodal súčasný primátor. Očakáva, že v najbližších chvíľach jeho víťazstvo potvrdia aj oficiálne.
 
01:13 Partizánske povedie aj nasledujúce štyri roky Jozef Božik. Partizánske aj nasledujúce volebné obdobie povedie Jozef Božik (nezávislý). Úradujúci primátor porazil v sobotňajších (10.11.) voľbách do orgánov samosprávy obcí svojho jediného protikandidáta. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré TASR poskytla tamojšia mestská volebná komisia.

“Je to pre mňa veľká česť, chcem sa poďakovať všetkým, ktorí prišli k volebným urnám a obzvlášť tým, ktorí mi dali hlas. Je to pre mňa veľký záväzok a chcem spolu s kolegami, ktorí boli zvolení do mestského zastupiteľstva, a hlavne spolu s občanmi a kolegami z mesta a mestských organizácií, pokračovať v budovaní transparentnej, otvorenej, komunikatívnej a hodnotovej samosprávy,” povedal pre TASR Božik.
Božik vyhral v Partizánskom s veľkým náskokom, získal 6314 hlasov, jeho protikandidát 46-ročný invalidný dôchodca Miroslav Hanzely (ĽSNS) dostal 337 hlasov.
 
01:01 Primátorský post v Považskej Bystrici by mal obhájiť Karol Janas. Primátorom Považskej Bystrice zostane aj v najbližšom štvorročnom volebnom období úradujúci primátor Karol Janas (Smer-SD, SNS, Strana zelených). Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb.

Ako pre TASR povedal Janas, pred zrátaním posledných štyroch okrskov má náskok pred svojím najväčším konkurentom Andrejom Pélim (nezávislý) viac ako 2000 hlasov.
“Chcem poďakovať všetkým Považskobystričanom, ktorí prišli k voľbám. Vyjadrili svoj názor, ako má naše mesto vyzerať a kam má smerovať. Chcem, aby sme čo najskôr začali pracovať, od budúceho týždňa začneme so zvolenými poslancami pripravovať ustanovujúce zastupiteľstvo tak, aby sme mohli čo najskôr kreovať mestské orgány,” povedal Janas.
 
00:45 Ján Podmanický ostáva starostom obce Stará Bystrica. Poslanec Národnej rady Ján Podmanický obhájil post starostu v obci Stará Bystrica. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Podmanický je starostom obce od roku 2002. V aktuálnych voľbách sa mu podarilo získať 822 hlasov a bol jediným kandidátom. Volebná účasť dosiahla 39,89 %. Podmanický kandidoval s podporou Smeru-SD a SNS.
 
00:23 Starosta Štrby je rekordérom, vo funkcii bude desiate volebné obdobie. Starosta Štrby Michal Sýkora je slovenským rekordérom, vo funkcii bude jubilejný desiatykrát. Po prvý raz v histórii však v komunálnych voľbách nemal súpera, a tak mu na zvolenie stačil jediný hlas. “Chcel by som hlavne dokončiť to, čo máme rozrobené, máme potrebu vybudovať materskú školu a zdravotné stredisko, chceme však všetky tri obecné časti rozvíjať rovnocenne. To, že som nemal súpera, svedčí o tom, že sme za tie štyri roky urobili kus roboty a bolo to úspešné obdobie,” uviedol pre TASR Sýkora, ktorého prvýkrát zvolili do funkcie starostu ešte v roku 1981 a odvtedy ju vykonáva nepretržite až doteraz.

Dodal, že najlepšia predvolebná kampaň je štyri roky poctivej práce. Zároveň konštatoval, že aj po tých rokoch ho práca starostu stále baví a práve z toho ťaží energiu na realizovanie svojich plánov. “Ja som profesionálny starosta, v komunálnej sfére som začal ako športovec, nie ako straník, robiť ako 23-ročný. Teší ma autorita, ktorú mám v samospráve, a aj to, že stále držíme 96 percent miest a obcí v jednej organizácii. Venujem sa aj histórii, zbieraniu fotografií, aby sme mohli vydať ďalšie knižky pre mladú generáciu a mám stále nové nápady,” dodal Sýkora. Na pozíciu starostu Štrby nastúpil ako 28-ročný, bol medzi zakladateľmi Združenia miest a obcí Slovenska a ako sám tvrdí, v samospráve sa cíti ako ryba vo vode. “V obciach je život a priestor na sebarealizáciu je tu veľký, je to o robote, o ničom inom,” zdôraznil.
Do poslednej chvíle čakal, či sa na jeho miesto nenájde zodpovedný a mladý nástupca, svoju registráciu podal len pár hodín pred uzatvorením kandidátok. “Ja budem rád, keď po mne príde niekto šikovný, veľmi rád mu pomôžem, pretože ja som tímový hráč. Ale stále nie som najstarší starosta, máme aj takých, čo majú viac ako 80 rokov, takže ja som ešte mladý, mám niečo viac ako 60,” dodal s úsmevom s tým, že skončiť plánuje dobrovoľne a verí, že o štyri roky sa dočká správneho nástupcu.
 
00:11 Žiar nad Hronom aj naďalej povedie Peter Antal. Mesto Žiar nad Hronom povedie ďalšie štyri roky staronový primátor a poslanec Národnej rady SR Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD, SNS). Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré mesto zverejnilo na sociálnej sieti, získal vo voľbách 76,99 percenta hlasov. 

Antalova protikandidátka Mariana Páleníková (nezávislá) získala 23,01 percenta hlasov.
 
Príspevok Výsledky komunálnych volieb 2018 zobrazený najskôr Hlavné správy.