Islamabad/Washington 4. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)

Americký osobitný vyslanec pre Afganistan Zalmay Khalilzad sa stretol s delegáciou militantného hnutia Taliban. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje

Na snímke osobitný vyslanec pre Afganistan Zalmay Khalilzad

Schôdzka sa uskutočnila vo štvrtok v pakistanskej metropole Islamabad. Ide o prvé známe stretnutie oboch strán od 7. septembra, keď americký prezident Donald Trump zastavil viac než rok trvajúce mierové rokovania USA a Talibanu o ukončení 18 rokov trvajúceho konfliktu v Afganistane.

Podľa agentúry Reuters štvrtková schôdzka v Islamabade trvala viac ako hodinu, nemožno ju však považovať za obnovenie oficiálnych rokovaní. Účastníci stretnutia sa pokúšali len o vzájomné obnovenie dôvery.

Ani jedna zo strán oficiálne nepotvrdila, že k schôdzke skutočne došlo. Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo len to, že vyslanec Khalilzad tento týždeň strávil niekoľko dní v Pakistane. Hovorca Talibanu zase priznal, že delegácia hnutia bola v piatok v Islamabade.

Spojené štáty a Taliban viedli viac než rok mierové rokovania v katarskom hlavnom meste Dauha, kde má toto militantné islamistické hnutie aj vlastné zastupiteľstvo.

Americký prezident Donald Trump 7. septembra prekvapivo vyhlásil označil rokovania s Talibanom za “mŕtve”. Obe strany už pritom krátko predtým podpísali predbežnú dohodu, ktorá mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu výmenou za bezpečnostné záruky zo strany vzbúrencov.

Trump tak reagoval na útok v Kábule zo začiatku septembra, pri ktorom zahynul americký vojak a ďalších 11 ľudí. Podľa neoficiálnych zdrojov má Taliban veľký záujem na obnovení mierových rokovaní a stále podporuje podpísanú predbežnú dohodu s USA.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj