Nikózia 26. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Salvatore Di Nolfi)

Osobitný vyslanec OSN pre Cyprus Espen Barth Eide dnes oznámil, že zrušil rozhovory s lídrami etnicky rozdeleného Cypru, keďže nenašli “spoločnú reč” vo veci zvolania záverečného summitu, ktorý by sa zameral na súhrnnú dohodu o zjednotení ostrova
Ako informovala agentúra AP, Espen vo vyhlásení uviedol, že posledných deväť dní sa separátne stretával s lídrami oboch strán, avšak dospel k názoru, že nie je dôvod pokračovať, keďže “neexistuje perspektíva” na dohodu o záverečnom summite.
Osobitný vyslanec OSN pre Cyprus Espen Barth Eide

“Bohužiaľ, aj napriek vážnym snahám o prekonanie rozdielov týkajúcich sa spôsobov stretnutia v Ženeve, vedúci predstavitelia neboli schopní nájsť spoločnú reč… Bez vyhliadky na spoločnú reč neexistuje dôvod na pokračovanie tejto kyvadlovej diplomacie,” konštatoval Eide.
Vyslanec OSN dodal, že o svojom rozhodnutí dnes informoval prezidenta Cyperskej republiky Nikosa Anastasiadisa a prezidenta medzinárodnej neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Mustafu Akinciho. Ďalšie kroky bude konzultovať s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.
Cyprus sa rozdelil v roku 1974, keď Turecko obsadilo sever tohto ostrova po prevrate, ktorý uskutočnili stúpenci jeho spojenia s Gréckom. Anastasiadis a Akinci sa od mája 2015 snažia o posun v mierových rokovaniach, ktoré vyvolávajú nádej v zjednotenie ostrova.
Ako TASR informovalo Veľvyslanectvo Cyperskej republiky na Slovensku, Nikos Anastasiades predložil 17. mája nový návrh s cieľom zabrániť vzniku bezvýchodiskovej situácie a vytvoriť reálne vyhliadky na čo najrýchlejšie vyriešenie problému.

Návrh Prezidenta Cyperskej republiky obsahuje:
1. zvolanie medzinárodnej konferencie pre cyperskú otázku (v Ženeve) za účelom kompletizácie a dosiahnutia definitívnej dohody v kapitole bezpečnosti a garancií (záruk).
2. možnosť pokračovať ihneď v rozhovoroch o vyriešení kapitoly o území (územnom usporiadaní) za predpokladu, že sa docieli dohoda (v otázkach bezpečnosti a garancií).
3. zotrvanie v Ženeve tak dlho, ako je potrebné – ide teda o permanentnú konferenciu vedúcich predstaviteľov -, kým sa dosiahne nielen podstatný pokrok, ale aj celkové, komplexné riešenie cyperskej otázky.
Veľvyslanectvo Cyperskej republiky dodalo, že riešenie cyperského problému znamená zrušenie a ukončenie podmienok, ktoré ho vytvorili, a tými sú:
– stiahnutie tureckých okupačných vojsk
– zrušenie Garančnej zmluvy z roku 1960, ktorú Turecko interpretuje ako jednostranné právo na zasahovanie a ktorú práve využil ako zámienku na vojenskú intervenciu na Cypre v roku 1974.