„Keď sa definitívne skončí bitka o východné Aleppo, je veľmi pravdepodobné, že sa stane niečo zlé“, povedal de Mistura s tým, že dúfa, že schôdzka v Ženeve v konečnom dôsledku zamedzí krviprelievaniu, ktoré by nepochybne bolo súčasťou poslednej časti bitky o mesto.

Sýrska armáda a jej spojenci získali kontrolu už nad takmer celým Aleppom, niekdajšou baštou tamojšej opozície. Oddanými podporovateľmi sýrskeho prezidenta Bašára Asada v už šiesty rok trvajúcej krvavej občianskej vojne sú Rusko a polovojenské oddiely spriaznené s Iránom a libanonským Hizballáhom.

O dnešnom rusko-americkom stretnutí v Ženeve hovoril v piatok aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Uviedol, že vo Švajčiarsku sa zídu experti oboch strán, čo je podľa neho „dobrá možnosť dohodnúť sa na tom, ako s konečnou platnosťou dokončiť urovnanie situácie vo východnom Aleppe, a to odsunom všetkých povstalcov bez výnimky“. 

Šéf ruskej diplomacie však pripustil, že z americkej strany opäť môže dôjsť „k prekvapeniu“ – podobne ako pred niekoľkými dňami, keď USA zrušili účasť na vopred naplánovanej schôdzke ohľadom Aleppa a stiahli svoje nedávno predložené návrhy na riešenie situácie v regióne.