Ženeva 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Salvatore Di Nolfi)
 
Dosluhujúci osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura sa stretne v utorok s ministrami zahraničných vecí Ruska, Turecka a Iránu vo svojom záverečnom úsilí o dosiahnutie pokroku pri vzniku novej sýrskej ústavy. Informoval o tom v pondelok jeho úrad

Na snímke Staffan de Mistura

Rozhovory sa uskutočnia v Ženeve a bude to pravdepodobne jedno z posledných stretnutí Staffana de Misturu s hlavnými hráčmi v sýrskom konflikte, keďže sa chystá v najbližších dňoch odstúpiť z funkcie.
Účasť na schôdzke v Ženeve avizoval prostredníctvom svojej kancelárie ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa tureckého diplomatického zdroja agentúry AFP prídu aj jeho kolegovia z Turecka a Iránu – Mevlüt Čavušoglu a Mohammad Džavád Zaríf. OSN bezprostredne nepotvrdila zoznam účastníkov.
Dohoda na zriadení výboru určeného na vypracovanie novej sýrskej ústavy padla v januári tohto roka na schôdzke v Rusku.
Výbor bude poverený vyjednávaním o novej povojnovej ústave, ktorá by otvorila cestu k voľbám. Zatiaľ čo sýrska opozícia presadzuje úplne novú ústavu, sýrska vláda trvá na tom, že bude diskutovať len o úprave existujúcej. V októbri Damask odmietol zoznam členov výboru, ktorý predstavil de Mistura a na ktorom figurovalo 50 zástupcov občianskej spoločnosti a technických expertov.
 
Príspevok Vyslanec OSN pre Sýriu sa stretne so šéfmi diplomacií Ruska, Turecka a Iránu zobrazený najskôr Hlavné správy.