Vyslanec OSN pre Sýriu po poslednom ženevskom kole požiadal o pomoc Rusko

Moskva 22. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Martial Trezzini/Keystone via AP)

Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura sa vo štvrtok stretol s ruskými predstaviteľmi na rozhovoroch o tom, ako oživiť mierový proces po ďalšom bezvýslednom kole rokovaní vo švajčiarskej Ženeve z tohto mesiaca. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP
Na snímke osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura

De Mistura vo vyhlásení po stretnutiach uviedol, že z najnovšieho kola ženevských rozhovorov o Sýrii je sklamaný, a preto požiadal o pomoc Moskvu.
Diplomat OSN podľa svojich slov ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi a ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi povedal, že počíta s podporou každého, aby “zabezpečil, že nasledujúce stretnutie (o Sýrii) bude lepšie”.
De Misturovo starostlivo sformulované vyhlásenie neprezrádzalo, či požiadal Moskvu, aby vyvíjala nátlak na vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, nech rokuje s opozíciou priamo.
Sýrska opozícia už dlho požaduje, aby Asad nehral v povojnovej Sýrii žiadnu rolu, o čom však vláda v Damasku odmieta čo i len uvažovať.
Lavrov vyjadril nádej, že rozhovory o Sýrii v ruskom letovisku Soči, naplánované na január alebo na február a organizované Moskvou, povzbudia dialóg medzi oboma znepriatelenými stranami. Na rozhovoroch sa majú zúčastňovať zástupcovia sýrskej vlády a opozície. Tá zväčša preferuje stretnutia s vládou pod dohľadom OSN v Ženeve.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)