New York 15. augusta 2017  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Salvatore Di Nolfi)

Osobitný vyslanec OSN pre Cyprus Espen Barth Eide odstúpil zo svojej funkcie a ide sa zapojiť do politiky v Nórsku. Informovala o tom v pondelok Organizácia Spojených národov, ktorá minulý mesiac organizovala mierové rozhovory medzi cyperskými Grékmi a Turkami. Tie opäť neviedli k dohode
Špeciálny vyslanec OSN Espen Barth Eide

Hovorca OSN Farhan Haq však uviedol, že Eide pomohol lídrom oboch cyperských komunít k “bezprecedentnému pokroku” smerom k dosiahnutiu trvalého riešenia desiatky rokov trvajúceho sporu. Dodal, že Eide plánuje kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách v Nórsku.
Agentúra Reuters pripomína, že najnovšie snahy sprostredkovať dohodu o Cypre sa skončili 7. júla po 10 dňoch rokovaní vo švajčiarskej Crans-Montane za účasti predstaviteľov cyperských Grékov a Turkov a tiež zástupcov Británie, Grécka a Turecka.
Espen Barth Eide sa v júli vyjadril, že rokovania zmarila najmä neschopnosť dohodnúť sa na tom, čo sa stane s viac ako 35.000 vojakmi, ktorých Turecko drží v severnej časti Cypru od roku 1974, keď podniklo inváziu po prevrate podporovateľov spojenia s Gréckom. Podľa neho však OSN zostáva odhodlaná podporovať proces, ktorý by viedol k zjednoteniu Cypru ako federácie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.