Bratislava 06. mája 2017 (HSP/Foto:Figshare)

Unikátna mapa znázorňujúca mieru rasizmu v jednotlivých krajinách Európy ukazuje , že najrasistickejšia je Česká republika. Slovensko však tiež na tom nie je najlepšie a spolu s ďalšími východoErópskymi krajinami svieti na červeno. Naopak najmenej rasistické sú Škandinávske krajiny, západná Európa a niektoré krajiny na Balkáne
Zdroj: Figshare

Mapa Európy ukazuje mieru implicitného rasizmu – ako ľahko ľudia z rôznych krajín spájajú čierne tváre s negatívnymi myšlienkami.
Výskum bol vypracovaný Harvardskými pracovníkmi na údajoch, ktoré získali od 288 076 bielych Európanov, v rokoch 2002 až 2015. Informoval o tom portál metro.co.uk http://metro.co.uk/2017/05/03/this-map-shows-the-most-racist-countries-in-europe-and-how-britain-ranks-6612608/
Modrá farba na mape znázorňuje nízku úroveň rasovej zaujatosti a červená ukazuje vysokú úroveň. Čím je červená farba tmavšia tým je daná krajina rasistickejšia.
Podľa tohto výskumu je najrasistickejšou krajinou Česká republika. Za ňou nasleduje Litva, Bielorusko, Ukrajina, Moldavsko , Bulharsko a Taliansko. Slovensko je podľa tohto výskumu ôsma najrasistickejšia krajina Európy.
Naopak najmenej rasistická krajina Európy je podľa týchto údajov Srbsko, nasleduje Slovinsko, Bosna a Hercegovina, ďalej sú to Škandinávske krajiny, Veľká Británia , Holandsko, Nemecko a iné krajiny západnej Európy.
Je však otázne či rasistický nie je práve tento výskum, keďže bol skúmaný výlučne na bielych ľuďoch a teda výskumníci sa držali stereotypu, že rasisti môžu byť len belosi. Prečo neexistujú žiadne výskumy z Afrických krajín ako vnímajú černosi belochov? Majú tieto výskumy u ľuďoch bielej pleti vyvolať pocit viny následkom ktorej sa podvolia multikultúrnej spoločnosti?
Samuel Gdovin

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.