Washington 7. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Manu Fernandez)

Vyšetrovatelia nedeľňajšej streľby v texaskom kostole sú frustrovaní svojím doterajším neúspechom dostať sa do mobilného telefónu predpokladaného útočníka Davida Patricka Kelleyho, uviedla v utorok agentúra DPA.
Ilustračné foto Mobil poslali z miesta činu do laboratória Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) pri Washingtone. Tam sa snažia jeho ochranu prelomiť technologickí experti.
“V tomto okamihu nie sme schopní dostať sa do telefónu,” povedal na tlačovej konferencii špeciálny agent FBI Christopher Combs. “Môžem vás však uistiť, že intenzívne pracujeme na tom, aby sme sa do telefónu dostali a budeme v tom pokračovať, až kým nedostaneme odpoveď,” dodal.
Vyšetrovatelia odmietli spresniť, aký telefón mal domnelý útočník. Nechceli totiž potenciálnym zločincom prezradiť aký typ zašifrovaného mobilu je pre nich najťažšie odkódovať.
K útoku došlo v nedeľu v baptistickom kostole v texaskom meste Sutherland Springs počas popoludňajších bohoslužieb. Kelley podľa vyšetrovateľov vystrelil na prítomných veriacich najmenej 450 rán. Výsledkom jeho vyčíňania je 26 mŕtvych a 20 zranených.
Podľa predstaviteľa texaského ministerstva pre verejnú bezpečnosť Freemana Martina je desať zranených v kritickom stave.
Kelleyho, ktorý sa po streľbe pokúšal z miesta činu uniknúť vo svojom vozidle, ešte predtým odzbrojil a pravdepodobne postrelil náhodný okoloidúci. Počas krátkeho prenasledovania dvojicou mužov Kelley zatelefonoval svojmu otcovi a povedal mu, že pravdepodobne zomrie. Krátko nato pravdepodobne za volantom svojho vozidla spáchal samovraždu.
Okrem toho Kelley ušiel v roku 2012 zo zariadenia na liečbu duševných chorôb. S odvolaním sa na policajnú správu o tom v utorok informovala miestna televízia KPRC.
Zariadenie, z ktorého 26-ročný Devin Patrick Kelley  ušiel, leží v americkom štáte Nové Mexiko susediacom s Texasom. Správu po jeho úteku zo 7. júna 2012 vypracovala polícia v texaskom meste El Paso, ktorú zariadenie upovedomilo. Kelley je v nej opísaný ako osoba predstavujúca nebezpečie pre seba a svoje okolie.
V dokumente, ktorý má k dispozícii aj agentúra DPA, sa tiež píše, že sa Kelley pokúsil uskutočniť vyhrážky smrťou voči svojim nadriadeným v armáde a prichytili ho, keď sa snažil prepašovať strelné zbrane na Hollomanovu leteckú základňu v Novom Mexiku, kde slúžil.