Vyšetrovanie prepustenej šestice podozrivých Sýrčanov v Nemecku sa neskončilo

Frankfurt nad Mohanom 23. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Holger Hollemann)

Nemecké orgány pokračujú napriek stredajšiemu prepusteniu šiestich Sýrčanov zadržaných pri utorkovej razii vo viacerých mestách spolkovej republiky pre podozrenie z prípravy teroristického útoku vo vyšetrovaní týchto osôb.
Ilustračné foto

Policajní špecialisti skúmajú teraz počítače a tablety šestice pátrajúc po dôkazoch o ich prípadných plánoch útokov. Šestica podozrivých strávila už stredajší večer po 36 hodinách zadržania doma.
Frankfurtská generálna prokuratúra krátko predtým informovala, že nepožiada o vydanie zatykačov na podozrivých, pretože sa nepreukázalo “dostatočné podozrenie” z prípravy trestného činu. Výsluchy zadržaných ani vyhodnotenie údajov z mobilných telefónov mužov vo veku 20-28 rokov zatiaľ neposilnili dôvodné podozrenie voči nim, konštatovali vyšetrovatelia.
Podľa nich nebolo v stredu indícií, že by muži boli členmi tzv. Islamského štátu, ani že by plánovali teroristický útok. Veci, ktoré sa našli pri domových prehliadkach v Essene, Hannoveri, Kasseli a Lipsku, boli, ako zdôraznili, naďalej predmetom skúmania. Pri razii sa, ako je známe, nenašli ani zbrane, ani výbušniny.
Z informácií prokuratúry ďalej vyplynulo, že k dispozícii nie sú priťažujúce dôkazy o členstve mužov v IS, nedajú sa však vylúčiť určité väzby na túto organizáciu. Prokuratúra však odmieta, že by zadržanie bolo predčasné, a dodáva, že justičné orgány sa musia riadiť platným právom a legislatívou.
Dôvodné podozrenie z trestného činu je nutným predpokladom pre uvalenie vyšetrovacej väzby na podozrivých, zdôraznili vo štvrtok zdroje generálnej prokuratúry vo Frankfurte nad Mohanom.
Šestica podľa informácií prvého programu verejnoprávnej nemeckej televízie ARD pripravovala teroristický útok, ktorého terčom mohli byť vianočné trhy v meste Essen. Aj preto konali zodpovední z obáv pred možným opakovaním vlaňajšieho krviprelievania v Berlíne čo najrýchlejšie, tvrdia experti.
Sýrčania akúkoľvek vinu popierajú a tak definitívne svetlo do kauzy vnesie až vyhodnotenie značného množstva údajov z počítačov a tabletov šestice, ktoré si vyžiada istý čas, možno až niekoľko týždňov.

ZDROJ >>

Komentujte :)