Brémy 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hans-Maximo Musielik)
 
Do vyšetrovania škandálu okolo priebehu azylových konaní na pracovisku Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) v severonemeckých Brémach sa zapojí aj spolková polícia a vyšetrovatelia-špecialisti na boj proti korupcii.

Ilustračné foto

Nemecký spolkový rezort vnútra plánuje v tejto súvislosti zriadenie spoločnej skupiny vyšetrovateľov Ústredného pracoviska pre boj proti korupcii a Krajinského kriminálneho úradu Brémy s podporou spolkovej polície.
Po piatkovom krízovom rokovaní zástupcov centrálnych orgánov z Berlína, zainteresovaných spolkových krajín a Spolkového úradu pre migráciu a utečencov to oznámili v Brémach.
Ako je známe, vyšetrovaniu na základe podozrení z podvodného konania čelia niekdajšia šéfka brémskej pobočky BAMF a dve advokátske kancelárie. Práve oni mali v období od roku 2013 do roku 2016 neopodstatnene rozhodnúť o udelení azylu najmenej 1200 ľuďom, z ktorých každý právnikom zaplatil až do 1000 eur.
Prokuratúra viní oboch hlavných podozrivých právnikov z kriminálnej spolupráce s vtedajšou šéfkou BAMF a ďalšími obvinenými. Podľa informácií spravodajského týždenníka Der Spiegel viedlo podvodné, v organizovanej skupine spáchané konanie k schváleniu 97 percent žiadostí o azyl.
Trestné oznámenie podali medzičasom aj na najvyššiu predstaviteľku BAMF Juttu Cordtovú, ktorá v piatok nechýbala na rokovaní v Brémach, avšak ku kauze sa predbežne nevyjadrila. Zatiaľ nevedno, či orgány prokuratúry v jej prípade začnú vyšetrovanie.
V nemeckých elektronických médiách sa už skôr objavili špekulácie, že odhalené machinácie v Brémach sú iba špičkou ľadovca a že podobné nezákonnosti sa týkajú aj najmenej ďalších desiatich filiálok BAMF.
 
Príspevok Vyšetrovanie aféry s podvodným udeľovaním azylu migrantom v Brémach sa rozširuje zobrazený najskôr Hlavné správy.