Bratislava 8. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Michal Truban s veľkou pravdepodobnosťou na blížiacom sa sneme Progresívneho Slovenska prevezme kormidlo nad liberálnym hnutím po Ivanovi Štefunkovi, ktorý z čela podľa oficiálnych vyhlásení odchádza kvôli zdravotným problémom

Na snímke sprava Michal Truban a Ivan Štefunko

Truban nedávno predal svoj úspešný IT projekt WebSupport a rozhodol sa vymeniť život mladého úspešného podnikateľa, milionára, za politickú kariéru v hnutí, ktoré pomáhal zakladať.
Hodnotovo sám seba vymedzuje ako liberála, ktorý sa po ekonomickej stránke prikláňa skôr ku centrizmu a odmieta nálepku ľavičiara, ktorú mu podľa jeho slov v nedávnom rozhovore pre SME pridávajú médiá.
Michal Truban už niekoľko rokov publikuje blog na svojej stránke truban.sk, kde sa v minulosti prezentoval viacerými zaujímavými názormi. Rovnako tak v rozhovoroch pre médiá v uplynulých rokoch ponúkol viacero kontroverzných, ultraliberálnych a pre niekoho možno poburujúcich vyjadrení.
 
Za neúspech si môže každý sám
“Za 99 percent vecí v živote si môžeme sami, a nie Dzurinda alebo Fico. Robotník, ktorý nemá prácu, je lenivý nekomunikuje, alebo klame,” uviedol Truban v jednom zo svojich dnes už legendárnych vyjadrení.
Po čase toto svoje tvrdenie opravil, že nemyslel robotníkov, ale skôr remeselníkov… Truban k tomu dodal, že už sa z libertariánskeho chápania sveta posunul a chápe aj osudy ľudí, ktorí nemali v živote toľko šťastia ako mladý podnikateľ Truban.
Podobne sa vyjadril k svojej spoločnosti WebSupport, ktorá patrí k lídrom na trhu v poskytovaní web hostingu a predaji internetových domén. Truban uviedol, že až časom pochopil, že za výsledky jeho firmy môžu aj zamestnanci, nie len jeho genialita a výnimočnosť.
 
Dane
V článku z roku 2012 sa Truban na svojom blogu sťažuje, že jeho firma musí platiť vysoké dane.
“Musíme sa iba vzdať trošku väčšej časti našich vlastných peňazí, aby niekto iný mal na stíhačky, kur**, chlast a robenie bordelu.”
Truban tieto slová s odstupom času vysvetlil s tým, že vtedy nebol politikom, no priznal, že v čase keď podnikateľ považoval politiku za “svinstvo”.
“Keď som bol mladší mi to nedochádzalo a som si myslel, že ten štát tu je na to, aby nás utláčal, aby nám robil zle teraz som pochopil, že keď si vybudujeme dobre fungujúce inštitúcie, tak sa tu všetci budme mať oveľa lepšie,” uviedol v nedávnom rozhovore pre SME.
 
Ženy
Trruban sa zaujímavo vyjadril aj na adresu nežnejšieho pohlavia. V rozhovore s Slovak Man Magazin na stránkach YouTube uviedol že na ženách mu vadí najmä to, “rozdiel v myslení, taká tá hysterickosť”. Dodal, že on sám je viac pokojný a racionálny. ”
“Veľa žien potrebuje akoby vyvádzať a riešiť a hádať sa… Toto je asi najviac čo mi vadí, keď nie je človek vyrovnaný so sebou. Ale to mi vadí aj na mužoch, nie že by som s nejakým bol…. ale…” uviedol Truban v roku 2014.
 
Zenová meditácia
Podobne ako novo zvolená prezidentka Zuzana Čaputová (taktiež zo strany Progresívneho Slovensko), aj Truban vo svojom blogu priznal, že holduje meditácii.
“Začiatok a vlastne celý rok 2018 bol pre mňa najťažší v doterajšom živote. Potreboval som niečo, čím by som dokázal znižovať neustály obrovský stres a nachádzať aspoň trošku kľudu. Keďže som už predtým občasne meditoval, a cítil som, ako mi to pomáha, povedal som si, že sa do toho viac ponorím. A pomohlo.”
Dodal, že začal meditovať každý deň. “Bola to prvá vec, ktorú som ráno robil (okrem chodenia na záchod). Najskôr 5 minút, potom 10, potom 15 a potom 20 minút. Najdlhšia meditácia trvala hodinu. Nakoniec som bol aj na dvoch meditačných sústredeniach, kde sme 4 dni v kuse meditovali. Boli aj dni a obdobia, kedy som vynechal.”
“Mám na mysli hlavne zenovú meditáciu. Sedíte s prekriženými nohami oproti bielej stene a len tak sa nachádzate. Skúšal som aj rôzne meditácie appky, kde vám inštruktor hovoril nad čím máte rozmýšľať alebo nerozmýšlať. Ale keďže mám rád minimalizmus, tak bola zenová meditácia ako stvorená pre mňa,” vysvetlil Truban.
 
Viac životov v jednom
Zaujímavou a isteže “progresívnou” myšlienkou v blogoch Michala Trubana je aj jeho tvrdenie, že dnes je už moderné, keď človek za svoj život v podstate zažije viac životov naraz…
Mladí podľa neho môžu podnikať už počas strednej školy, nemusia strácať čas na vysokej škole a následne žiť niekoľko rokov v inej krajine, potom zase v inej…
“Nemusíte a nebudete tráviť celý život v jednej krajine a vaše presťahovanie sa nebude definitívne. Odídete na 10 rokov niekam žiť jeden zo svojich životov, ktorý ukončíte, keď to nebude dávať zmysel, a budete mať dostatok času, energie a chuti skúsiť niečo ďalšie. Vrátite sa späť alebo nájdete inú krajinu. Aj takto sa treba pozerať na terajší problém vysťahovávania mladých zo Slovenska, alebo celkovú migračnú krízu. Veci už nebudú a nie sú definitívne,” uviedol v blogu.
Priznal, že na takýto spôsob života sú potrebné prostriedky, ktoré podľa neho môže ľuďom priniesť digitalizácia, robotizácia a využívanie online systémov.
 
Vlastenectvo
S vyššie spomenutým súvisí aj Trubanov vzťah ku vlastenectvu, ktorý zdá sa, neexistuje.
Známy je jeho výrok, že po politike “dve najhoršie veci sú lokálpatriotizmus a národovectvo…”
Nedávno tento výrok budúceho lídra PS komentoval aj poslanec Národnej rady Anton Hrnko (SNS), ktorý reagoval: “Ak toto je to zlo, proti ktorému brojila v svojich pútačoch nová prezidentka, tak pán Boh s nami.”
“Ak toto je program progresívcov, ktorý chcú ponúknuť Slovensku, tak sa ich pýtam: Hovorí im niečo pojem Slovensko? Má pre nich nejakú cenu pojem Slovák? A keď ani jedno nie je pravda, v prospech koho chcú na Slovensku vládnuť?” pýtal sa otvorene Hrnko (viac v článku).
 
 
 
Príspevok Výroky nadchádzajúceho šéfa PS Trubana vás prekvapia. Začínajúci politik tvrdí, že v mnohom sa už poučil a zmenil názor zobrazený najskôr Hlavné správy.