Bratislava 26. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Dňa 25. februára je výročie prevzatia moci v Československu komunistami. Každý rok si pri tomto dátume pripomína Ústav pamäti národa obete komunistického režimu. Stalo sa už určitou tradíciou, že sa kladú vence aj pri pamätníku na Jakubovom námestí v Bratislave

Snímka z pietnej spomienky Ústavu pamäti národa (ÚPN) na obete komunistického režimu pri Pamätníku obetí komunistického režimu 25. februára 2019 v Bratislave

V pondelok popoludní sa teda aj tento rok konala pietna spomienka. Okrem organizátora – Ústavu pamäti národa, sa zúčastnili aj zástupcovia  prenasledovaných politických väzňov. Zo známych  osobností mal prejav kandidát na prezidenta František Mikloško. Prítomný bol aj  bývalý minister Vladimír Palko. Po krátkych prejavoch boli k pomníku položené vence.
Prítomných bolo okolo 40 ľudí, čiže asi tak málo, ako pri demonštrácii nejakej slabej mimoparlamentnej strany. Pritom je pravda, že podobné akcie nie sú vopred príliš propagované, akoby z obavy, aby neprilákali nespokojných občanov. V každom prípade je prekvapivý paradox, že sa protikomunistické akcie robia dnes s takou malou podporou bežných občanov, alebo zámerne potichu.
Pred 71. rokmi, 25. februára1948, prijal prezident Beneš abdikáciu časti demokratických ministrov, ktorí boli následne nahradení komunistickými, a tak sa práve tento deň oslavoval v bývalom režime ako tzv. Víťazný február. K prevzatiu moci došlo teda nenásilne, ale ako hovoria historici, komunizmus bol štátu v podstate vnútený vplyvom Sovietskeho zväzu a západné mocnosti s tým vyjadrili súhlas rozdelením sfér vplyvu už na konferencii na Jalte na jar 1945. Následkom tohto rozdelenia Európy žilo Československo do roku 1989, teda 41 rokov, v nedemokratickom marxistickom režime a za zavretými hranicami.
Peter Vanád
 
Príspevok Výročie prevzatia moci komunistami a pietna spomienka na jeho obete zobrazený najskôr Hlavné správy.