Praha 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chris Carlson)

Český automobilový priemysel expanduje a ročná výroba mieri k novému rekordu.

Prvý rekord české automobilky pokorili už v novembri, keď aj napriek dňu voľna z dôvodu štátneho sviatku vyrobili najviac áut za jediný mesiac v histórii.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Pomohol k tomu predovšetkým nábeh výroby modelu Škoda Kodiaq, ale aj oživená výroba v kopřivnickej Tatre. Už teraz je isté, že celková tohtoročná produkcia českých automobiliek prekoná vlaňajších 1,25 milióna vyrobených motorových vozidiel.

V novembri sa v Česku vyprodukovalo 128.000 áut, teda 4266 vozidiel denne. Za prvých 11 mesiacov produkcia stúpla o 8,7 % na rekordných 1,25 milióna vozidiel. Automobilový priemysel tak naďalej ťahá českú ekonomiku.

Rast zaznamenali všetky tri automobilky vyrábajúce osobné autá v Česku: o viac než desatinu sa zvýšila produkcia Škody Auto, čo je spôsobené hlavne výrazným rozšírením závodu v Kvasinách, kde sa začal vyrábať Seat Ateca a Škoda KodiaQ. Hyundai zvýšil výrobu o 6 %, TPCA o necelé 3 %.

Výrobu ťahá predovšetkým export, silný je však aj domáci dopyt. Export medziročne výrazne vzrástol u všetkých troch automobiliek, najviac u Škody Auto.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.