Simferopol 19. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Andrey Iglov)
 

Riaditeľ krymskej pobočky spoločnosti Titanové investície, s.r.o., (závod Krymský titan v Armjansku) Andrej Akulov potvrdil, že hrádza, ktorá oddeľuje kyselinový akumulátor závodu od jazera Syvaš a nachádza sa na území Ukrajiny, je čiatočne zničená; bola podaná žiadosť na adresu FSB, aby bola urobená previerka tejto skutočnosti.

Ilustračné foto

Krymská vláda a bezpečnostné orgány uvažujú o šiestich príčinách znečistenia atmosféry na severe poloostrova pri meste Armjansk, vrátane vypúšťania neidentifikovaných látok z územia susedného štátu (Ukrajiny), povedal pred tým náčelník operatívneho štábu, ukrajinský vicepremiér Igor Michajličenko.
„Hrádza oddeľuje kyselinový akumulátor a jazero Syvaš… Časť hrádze, približne polovica, sa nachádza na území Ruska, polovica — na území Ukrajiny. Kompaktnosť hrádze sledujeme, potvrdzujeme, že je čiastočne zničená na území Ukrajiny. Zistili sme to v piatok,” povedal Akulov.
Riaditeľ závodu nedokázal povedať, či poškodenou časťou preteká slaná voda a slaná soľanka do kyselinového akumulátoru, čo môže viesť k reakcii kyseliny sírovej so soľou a vzniku chlorovodíku. Akulov povedal, že otázkou možných chemických reakcií sa zaoberajú vedci, a to i z moskovského Mendelejevovho ústavu, kam boli zaslané najnovšieí výsledky vzoriek vzduchu a pôdy.
„Môžem potvrdiť, že sme sa obrátili na FSB, aby preverili túto stavbu,” povedal Abdulov.
Situácia s kyselinovým akumulátorom chemického závodu Krymský titan sa zhoršila koncom augusta, kedy následkom vypúšťania znečisťujúcej látky sa na strechách domov a listoch stromov mesta Armjansk a blízkych dedín vytvorila olejovitá nažltlá usadenina. Štvrtého septembra odborníci registrovali prevýšenie maximálne prípustnej koncentrácie anhydridu kyseliny sírovej vo vzduchu. Prevádzka neďalekého chemického závodu Krymský titan bola úplne zastavená.
 

Príspevok Vypúšťanie znečisťujúcich látok na Kryme môže mať na svedomí Ukrajina zobrazený najskôr Hlavné správy.