Bratislava 30. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Slovensko by mohlo znížiť emisie oxidu uhličitého o polovicu, keby sa pri vykurovaní používal namiesto uhlia a dreva zemný plyn. Je o tom presvedčený Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ). „Na zlepšenie ovzdušia by stačilo, keby plynom vykurovali všetci, ktorí ho majú v dosahu,“ uviedol výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvašňovský

Ilustračné foto

Slovensko je stále druhou najplynofikovanejšou európskou krajinou po Holandsku, čo sa týka miery plynofikácie obytných sídiel. Zemný plyn tak prúdi do viac ako 1,5 milióna odberných miest v 77 % slovenských miest a obcí, v ktorých žije viac ako 94 % populácie Slovenska. Spoločnosť SPP – distribúcia v súčasnosti neplánuje plynofikovať obce bez dodávok zemného plynu. „Z pohľadu dosiahnutej úrovne plynofikácie obcí sa už nevyžaduje ďalší rozvoj distribučnej siete,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga. Na spomínané zníženie emisií oxidu uhličitého o polovicu však podľa Kvašňovského nie sú potrebné ďalšie investície do rozširovania plynárenskej siete.

Najväčší problém s kvalitou ovzdušia majú najmä dediny v kotlinách počas vykurovacej sezóny. Väčšina domácnosti totiž aj pre energetickú chudobu vykurujú svoje domácností nekvalitným uhlím či drevom. „Pri využívaní zemného plynu sa dostáva do atmosféry o 99,9 percenta menej škodlivých pevných častíc v porovnaní s pevnými palivami. V porovnaní s uhlím sa uvoľňuje do atmosféry o 60 percent menej oxidu uhličitého,“ dodal Kvašňovský.

SPNZ upozorňuje, že vo veľkých mestách je za znečistené ovzdušie zodpovedná predovšetkým doprava a naftový pohon. „Väčšina miest napriek tomu stále preferuje nákupy autobusov pre hromadnú dopravu na naftový pohon,“ konštatoval Kvašňovský. Riešením je podľa neho podpora alternatívnych pohonov pre automobily a autobusy. Ide nielen o elektromobilitu, ale aj o pohony na stlačený a skvapalnený zemný plyn (CNG, LNG).

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj