Bratislava 27. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Výmena guvernéra Národnej banky Slovenska sa skomplikovala a inštitúcia bude od piatku bez nového šéfa. A to aj napriek tomu, že parlament zvolil nového guvernéra už v decembri minulého roka. Podľa informácií Glob.sk Peter Kažimír nechce vo funkcii ministra financií ešte skončiť

Na snímke minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD)

Súčasný šéf NBS Jozef Makúch končí na poste guvernéra už zajtra, o svoje uvoľnenie požiadal on sám. Na jeho miesto má nastúpiť Peter Kažimír, no zatiaľ sa tak nestane.
Podľa informácií o odklad požiadal sám Kažimír, chce sa totiž ešte ako minister zúčastniť marcového rokovania Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN).
Do funkcie guvernéra NBS by mal Kažimír nastúpiť až v polovici marca.
S rozhodnutím ministra financií súhlasí aj prezident Andrej Kiska, ktorý ho do funkcie vymenuje. Prezident sa tiež rozhodol, že nominanta strany SNS Jozefa Hudáka nevymenuje za viceguvernéra. Dôvodom je podľa jeho slov nedostatok odborných znalostí, vzdelania a nedostatočnej praxe.
Poslanci tak budú musieť na najbližšej schôdzi vyberať nového zástupcu pre Kažimíra. Samotný Smer-SD čaká ešte jedna voľba a to voľba nového ministra financií. Róbert Fico presadzuje do funkcie bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho, ale premiér Peter Pellegrini šéfa finančného výboru  Ladislava Kamenického. Strana sa má definitívne rozhodnúť na najbližšom rokovaní predsedníctva.
 
 
Príspevok Výmena guvernéra NBS sa skomplikovala, od zajtra bude dočasne bez šéfa zobrazený najskôr Hlavné správy.